mailman - en to ro translation catalogue (1228 entries)

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
ro: 
    
    NOTĂ NOTĂ NOTĂ NOTĂ NOTĂ
    
        Sunteţi pe cale să actualizaţi o instalare existentă Mailman, dar nu pot
        preciza exactce versiune era instalată anterior.
    
        dacă actualizaţi de la Mailman 1.0b9 sau anterior, va trebui să
        actualizaţi manual listele dumneavoastră.  Pentru fiecare listă de discuţii
        va trebui să copiaţi fişierele templates/options.html lists/<numelistă>/options.html.
    
        Oricum, dacă aţi modificat acest fişier prin intermediul interfeţei Web,
        va trebui să combinaţi toate modificările în acest fişier, căci altfel
        la veţi pierde.
    
    NOTĂ NOTĂ NOTĂ NOTĂ NOTĂ

en: 
        confirm <confirmation-string>
            Confirm an action.  The confirmation-string is required and should be
            supplied by a mailback confirmation notice.
ro: 
        confirm <cod de confirmare>
            Confirmă o acţiune.  Codul de confirmare este obligatoriu şi trebuie
            trimis printr-un mesaj de confirmare.

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
ro: 
        echo [args]
            Pur şi simplu returnează o confirmare.  Argumentele [args] sunt
            returnate fără nici o modificare.

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
ro: 
        end
            Opreşte procesarea comenzilor.  Folosiţi asta în cazul în care
    programul dumneavoastră de email adaugă automat un fişier de semnătură.

en: 
        help
            Print this help message.
ro: 
        ajutor
            Tipăreşte acest mesaj de ajutor.

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
ro: 
        info
            Obţineţi informaţii despre această listă de discuţii.

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
ro: 
        lists
            Afişează o listă cu toate listele de discuţii publice de pe acest server GNU Mailman.

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
ro: 
        password [<parolaveche> <parolanoua>] [address=<adresaabonata>]
            Afişează sau modifică parola dumneavoastră.  Fără argumente, va returna
            parola dumneavoastră curentă.  Folosind argumentele <parolaveche> şi <parolanoua>
            puteţi schimba parola dumneavoastră.
    
            dacă trimiteţi această cerere de la o adresă alta decât cea de abonament,
            specificaţi adresa abonată cu parametrul 'address=<adresaabonata>' (fără paranteze
            la adresaabonata şi fără ghilimele!).  Notaţi că în acest caz, răspunsul este întotdeauna
            trimis la adresa de abonament.

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
ro: 
        set ...
            Setează sau afişează opţiunile dumneavoastră de abonament.
    
            Folosiţi 'set help' (fără ghilimele) pentru a obţine o listă mai detaliată a 
            opţiunilor pe care le puteţi modifica. 
    
            Folosiţi 'set show' (fără ghilimele) pentru a afişa opţiunile curente.

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
ro: 
        set help
            afişează acest text de ajutor.
    
        set show [address=<adresa>]
            afişează opţiunile dumneavoastră curente.  Dacă trimiteţi comanda
            de la o altă adresă decât cea abonată, specificaţi adresa de abonament
            folosind parametrul 'address=<adresa>' (fără ghilimele şi fără paranteze ascuţite!)
    
        set authenticate <parola> [address=<adresa>]
            pentru a face orice modificări, trebuie să includeţi mai întâi acestă comandă
            împreună cu parola dumneavoastră de acces.  Dacă trimiteţi comanda
            de la o altă adresă decât cea abonată, specificaţi adresa de abonament
            folosind parametrul 'address=<adresa>' (fără ghilimele şi fără paranteze ascuţite!)
    
        set ack on
        set ack off

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
ro: 
        subscribe [parola] [digest|nodigest] [address=<adresamea>]
            Vă abonaţi la această listă.  Trebuie să introduceţi o parolă, 
            ce va fi folosită în cazul modificării opţiunilor sau a dezabonării,
            dar dacă omiteţi parola, va fi automat generată pentru dumneavoastră.
            Puteţi solicita un mesaj periodic de reamintire a parolei.
    
            Următorul argument este 'nodigest' sau 'digest' (fără ghilimele!).
    
            Puteţi face abonamentul pe o altă adresă decât cea de la care trimiteţi
            această cerere, şi în acest caz trebuie să specificaţi 'address=<adresamea>'
            (fără paranteze la adresa de email şi fără ghilimele!)

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
ro: 
        unsubscribe [parola] [address=<adresa>]

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
ro: 
        who parola
            Afişează toţi membrii acestei liste.  Accesul este limitat
            doar administratorilor şi moderatorilor listei, astfel încât
            trebuie să precizaţi parola de administrator sau moderator a listei
            pentru a putea obţine informaţia dorită.

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ro: 
    %(listname)s are atât arhive mbox publice, cât şi private.  Devreme ce această listă foloseşte acum arhivele private, voi instala arhiva mbox privată -- %(o_pri_mbox_file)s -- ca şi arhivă curentă, şi voi redenumi %(o_pub_mbox_file)s în %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    Veţi putea integra această arhivă în arhivele curente folosind scriptul arch.

en: 
    - Done.
ro: 
    - Gata.

en: 
    - Ignored:
ro: 
    - Ignorat:

en: 
    - Unprocessed:
ro: 
    - Neprocesat:

en: 
    Check a given Mailman translation, making sure that variables and
    tags referenced in translation are the same variables and tags in
    the original templates and catalog.
    
    Usage:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <lang>
    
    Where <lang> is your country code (e.g. 'it' for Italy) and -q is
    to ask for a brief summary.
ro: 
    Verifică o traducere la Mailman existentă, asigurându-se că variabilele şi tag-urile referite în traducere sunt aceleaşi cu cele din versiunea originală a şabloanelor şi catalogului.
    
    Folosire:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <lang>
    
    Unde <lang> este codul ţării dumneavoastră (de ex. 'ro' pentru România),
    iar parametrul  -q este pentru a afişa un scurt sumar.

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
ro: 
    EROARE:
    
    Blocajele pentru unele liste nu au putut fi achiziţionate.  Asta înseamnă că
    ori Mailman era încă activ când aţi făcut actualizarea, ori mai erau câteva
    blocaje uitate în directorul %(lockdir)s
    
    Trebuie să aduceţi Mailman într-o stare latentă (quiescent state) şi să ştergeţi
    toate blocajele rămase, iar apoi să re-rulaţi "make update" manual.  Urmăriţi şi
    fişierele INSTALL şi respectiv UPGRADE pentru detalii.

en: 
    Pending posts:
ro: 
    Publicări în aşteptare:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
ro: 
    Pentru a încheia ştergerea listei dumneavoastră, trebuie să modificaţi fişierul /etc/aliases (sau echivalentul acestuia), pentru a şterge următoarele linii, şi eventual să rulaţi programul 'newaliases':
    
    ## %(listname)s mailing list

en: 
    Usage:
ro: 
    Folosire:

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
ro: 
    Sunteţi abonat(ă) la această listă cu adresa
    <em>%(cpuser)s</em>.

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
ro:             Aţi anulat cu succes publicarea mesajului cu subiectul:
                <em>%(subject)s</em> pe lista de discuţii
                %(listname)s.

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
ro: Aţi modificat cu succes adresa de email abonată la lista %(listname)s
    din <strongb>%(oldaddr)s</strong> în <strong>%(newaddr)s</strong>.
    Puteţi trece acum la <a href="%(optionsurl)s">pagina de acces a secţiunii de abonament.</a>.

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
ro:             Aţi confirmat cu succes cererea de abonarepentru 
                "%(addr)s" la lista de discuţii %(listname)s.  Un mesaj
                separat de confirmare va fi trimis la adresa dumneavoastră
                de email, împreună cu parola de acces şi alte informaţii şi utile.
    
                <p>Acum puteţi
                <a href="%(optionsurl)s">accesa pagina de autentificare</a>.

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
ro:             Aţi confirmat cu suuces cererea de abonare la lista de discuţii %(listname)s
                totuşi, este necesară aprobarea finală a moderatorului listei,
                înainte de a fi abonat.  Cererea dumneavoastră a fost trimisă
                moderatorului listei, şi veţi primi o notificare despre decizia luată.

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
ro:             Aţi re-activat cu succes abonamentul dumneavoastră la
                lista de discuţii %(listname)s. Acum puteţi <a
                href="%(optionsurl)s">accesa pagina de autentificare</a>.

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
ro:             Aţi părăsit cu succes lista de discuţii %(listname)s 
                Acum puteţi <a href="%(listinfourl)s">vizita pagina principală
                de informaţii a listei</a>.

en:             You were not invited to this mailing list.  The invitation has
                been discarded, and both list administrators have been
                alerted.
ro:             Nu aţi fost invitat pe această listă de discuţii.  Invitaţia a fost
                anulată, şi, de asemena, au fost alertaţi administratorii listei.

en:      Description: %(description)s
ro:     Descriere: %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
ro:     Cererile se trimit la: %(requestaddr)s

en:     %(status)s (%(how)s on %(date)s)
ro:     %(status)s (%(how)s la %(date)s)

en:     address not found:
ro:     adresa nu a fost găsită:

en:     checking gid and mode for %(path)s
ro:     verific gid şi mode pentru %(path)s

en:     checking permissions on: %(path)s
ro:     verific permisiunile la: %(path)s

en:     checking set-gid for %(path)s
ro:     verific set-gid pentru %(path)s

en:     clone address added:
ro:     adresa clonă a fost adăugată:

en:     clone address is already a member:
ro:     adresa clonă este deja înregistrată ca membru:

en:     digest mime
ro:     rezumat mime

en:     digest off
ro:     rezumat dezactivat

en:     digest plain
ro:     volum de rezumate

en:     hide %(onoff)s
ro:     ascunde %(onoff)s

en:     new list owners:
ro:     noii proprietari ai listei:

en:     original address removed:
ro:     adresa originală a fost ştearsă:

en:     scanning list owners:
ro:     caut proprietarii listei:

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ro:     fişier necunoscut în cale, mut
            %(o_pri_mbox_file)s
        în
            %(newname)s

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ro:     fişier necunoscut, mut
            %(o_pub_mbox_file)s
        în
            %(newname)s

en:    %(file)s: okay
ro:    %(file)s: OK

en:  %(size)i bytes
ro:  %(size)i octeţi

en:  (%(count)d of %(total)d)
ro:  (%(count)d din %(total)d)

en:  (Digest mode)
ro:  (Mod rezumat)

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
ro:  (dar ascundem puţin adresele de email, astfel încât acestea
                    să nu fie uşor de recunoscut de către roboţii de spam).

en:  (requires authorization)
ro:  (necesită autorizare)

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
ro:  (necesită confirmare)<br>&nbsp;<br>

en:  <p>Enter your
ro:  <p> Introduceţi

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
ro:  Dacă lăsaţi acest câmp gol, vi se va cere adresa de e-mail

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
ro: Ultimul eşec la livrarea mesajelor către adresa dumneavoastră este datat %(date)s

en:  To visit the general information page for an unadvertised list,
            open a URL similar to this one, but with a '/' and the %(adj)s
            list name appended.
            <p>List administrators, you can visit
ro:  Pentru a vizita pagina de informaţii generale a unei liste nepublicate,
            deschideţi un URL similar cu acesta, dar cu un '/'şi numele %(adj)s
            al listei adăugat.
            <p>Administratorii listei, puteţi vizita

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
ro:  şi parola dumneavoastră pentru a vizita lista abonaţilor: <p><center>

en:  at
ro:  la

en:  bytes
ro:  octeţi

en:  from %(remote)s
ro:  de %(remote)s

en:  is already a member
ro:  este deja membru

en:  subscribers:
ro:  abonaţi:

en:  to find the management interface for your list.
             <p>If you are having trouble using the lists, please contact
ro:  pentru a găsi intaerfaţa de administrare a listei dumneavoastră.
             <p>Dacă aveţi probleme la folosirea listelor, vă rugăm să contactaţi

en: ## %(listname)s mailing list
ro: ## Lista de discuţii %(listname)s

en: %(addr)s is banned (matched: %(patt)s)
ro: %(addr)s este blocată (expresia %(patt)s

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
ro: %(address)s nu este abonatal listei de discuţii %(listname)s

en: %(address)s was invited to a different mailing
    list, but in a deliberate malicious attempt they tried to confirm the
    invitation to your list.  We just thought you'd like to know.  No further
    action by you is required.
ro: %(address)s a fost invitat(ă) pe o altă listă, dar a încercat în mod deliberat şi maliţios să confirme invitaţia pentru lista dumneavoastră. Am considerat că trebuie să ştiţi asta, nefiind necesară nici o altă intervenţie din partea dumneavoastră.

en: %(allcnt)s members total
ro: %(allcnt)s membri în total

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
ro: %(allcnt)s membri în total, %(membercnt)s afişaţi

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
ro: %(count)d %(realname)s cereri moderate în aşteptare

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
ro: "restul" permisiunilor %(dbdir)s trebuie să fie 000

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
ro: %(dbfile)s este deţinut de %(owner)s (trebuie să fie deţinut de %(user)s

en: %(dbfile)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
ro: Permisiunile %(dbfile)s trebuie să fie 0664 (sunt %(octmode)s)

en: %(file)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
ro: Permisiunile %(file)s trebuie să fie 0664 (sunt %(octmode)s)

en: %(host)s mailing list memberships reminder
ro: Mesaj de reamintire a datelor listei de discuţii de la %(host)s

en: %(hostname)s Mailing Lists
ro: Listele de discuţii de la %(hostname)s

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
ro: Listele de discuţii de la %(hostname)s - Linkuri administrative

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
ro: %(i)3d. Numele listei:   %(realname)s

en: %(listfullname)s mailing list reminder
ro: Mesaj de reamintire pentru lista de discuţii %(listfullname)s

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
ro: Lista %(listinfo_link)s este deţinută de %(owner_link)s

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(filename)s
ro: nu am găsit %(listname)s %(msg)s ca şi %(filename)s

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
ro: Mesajul trimis de %(sender)s pentru %(listname)s necesită aprobare

en: %(messages)d messages found
ro: %(messages)d mesaje găsite

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
ro: %(name)s rulează qrunner-ul %(runnername)s

en: %(newaddr)s is already a member of
                the %(realname)s list.  It is possible that you are attempting
                to confirm a request for an address that has already been
                subscribed.
ro: %(newaddr)s este deja membru al listei %(realname)s.
                S-ar putea să fi încercat să confirmaţi o cerere pentru
                o adresă care a fost deja dezabonată.

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
ro: %(newaddr)s este deja abonată pe listă.

en: %(newaddr)s is banned from subscribing to the
                %(realname)s list.  If you think this restriction is erroneous,
                please contact the list owners at %(owneraddr)s.
ro: Accesul la lista %(realname)s este interzis pentru %(newaddr)s.
            Dacă credeţi că această restricţie este eronată, vă rugăm să
            contactaţi proprietarii listei la %(owneraddr)s.

en: %(newaddr)s is banned from this list.  If you
                          think this restriction is erroneous, please contact
                          the list owners at %(owneraddr)s.
ro: Accesul la lista %(realname)s este interzis pentru %(newaddr)s.
            Dacă credeţi că această restricţie este eronată, vă rugăm să
            contactaţi proprietarii listei la %(owneraddr)s.

en: %(ord)s quarter %(year)i
ro: Trimestrul %(ord)s, %(year)i

en: %(path)s bad group (has: %(groupname)s, expected %(MAILMAN_GROUP)s)
ro: grup eronat %(path)s (are %(groupname)s, trebuie să aibă %(MAILMAN_GROUP)s)

en: %(path)s must be set-gid
ro: %(path)s trebuie să aibă set-gid

en: %(private)s must not be other-readable
ro: %(private)s nu trebuie să poată fi citit de alţii

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
ro: permisiunile pentru %(pwfile)s trebuie să fie exact 0640 (am detectat %(octmode)s)

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
ro: %(realname)s -- Editează codul HTML pentru %(template_info)s

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
ro: %(realname)s  -- Editare pagină HTML

en: %(realname)s Administration (%(label)s)
ro: Administrare %(realname)s - (%(label)s)

en: %(realname)s Administrative Database
ro: Baza de date administrativă a %(realname)s

en: %(realname)s Administrative Database Results
ro: Rezultatele bazei de date administrative a %(realname)s

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
ro: Rezumat %(realname)s, Vol %(volume)d, Nr. %(issue)d

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
ro: Ajutor la configurarea listei de discuţii %(realname)s
    Opţiunea<br><em>%(varname)s</em>

en: %(realname)s administrative interface
ro: Interfaţa administrativă a %(realname)s

en: %(realname)s list: member options for user %(safeuser)s
ro: Lista de discuţii %(realname)s: opţiunile personale pentru %(safeuser)s

en: %(realname)s list: member options login page
ro: Lista de discuţii %(realname)s: pagina de acces la opţiunile personale

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
ro: Administrarea listei de discuţii %(realname)s<br>Secţiunea %(label)s

en: %(realname)s post acknowledgement
ro: Confirmare de publicare pe %(realname)s

en: %(realname)s roster authentication failed.
ro: autentificare eşuată pentru %(realname)s.

en: %(realname)s subscription notification
ro: notificare de abonare la %(realname)s

en: %(realname)s unsubscribe notification
ro: notificare de părăsire a listei %(realname)s

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
ro: %(safetemplatename)s: Ĺablon (template) invalid

en: %(wrapper)s must be set-gid
ro: %(wrapper)s trebuie să aibă set-gid

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ro: %s are atăt arhive mbox publice, cât şi private.  Devreme ce această listă
    foloseşte în mod curent arhivele publice, voi instala fişierul public mbox, fişierul arhivă (%s) ca fiind activ, şi voi redenumi
            %s
        în
            %s.preb6
    
    Veţi putea integra asta în arhive dacă doriţi, folosind scriptul 'arch'.

en: &lt;blank line&gt;
ro: &lt;linie goală&gt;

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                    members.</i>)
ro: (<i>%(which)s este disponibilă numai membrilor listei.</i>)

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                administrator.</i>)
ro: (<i>%(which)s este disponibil numai la administratratorul listei.</i>)

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
ro: (Filtru administrativ) Verific mesajele trimise şi interceptez cererile administrative?

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
ro: (Notă - vă aonaţi la o listă de liste de discuţii, astfel încât notificarea %(type)s va fi trimisă la adresa administrativă pentru abonamentul dumneavoastră, %(addr)s.)<p>

en: (as owner)
ro: (ca şi proprietar)

en: (fixing)
ro: (rezolv)

en: (help)
ro: (ajutor)

en: (locked)
ro: (blocat)

en: (no change)
ro: (fără modificări)

en: (no subject)
ro: (fără subiect)

en: (unlocked)
ro: (deblocat)

en: - %(o_tmpl)s doesn't exist, leaving untouched
ro: - %(o_tmpl)s nu există, las locul neatins

en: - Results:
ro: - Rezultate:

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
ro: - Aceasta arată de parcă ar avea şabloane de listă <= b4

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
ro: - atât %(o_tmpl)s cât şi %(n_tmpl)s există; termin execuţia fără intervenţie

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
ro: - am mutat %(o_tmpl)s în %(n_tmpl)s

en: - nothing to update here
ro: - nimic de actualizat aici

en: - updating old private mbox file
ro:  actualizez vechiul fişier privat mbox

en: - updating old public mbox file
ro: - actualizez vechiul fişier public mbox

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
ro: - watermark-urile usenet au fost actualizate şi gate_watermark-urile şterse

en: -------------- next part --------------
ro: -------------- partea următoare --------------

en: ...after this one.
ro: ...după aceasta.

en: ...before this one.
ro: ...înainte de aceasta.

en: ...or specify a file to upload:
ro: ...sau specificaţi un fişier pentru încărcare (upload)

en: ; it was disabled by the list administrator
ro: ; a fost dezactivată de către administratorul listei

en: ; it was disabled by you
ro: ; a fost dezactivată de către dumneavoastră

en: ; it was disabled due to excessive bounces.  The
                last bounce was received on %(date)s
ro: ; a fost dezactivată datorită eşecurilor excesive.
                Ultima notiifcare de eşec a fost primită în %(date)s

en: ; it was disabled for unknown reasons
ro: ; a fost dezactivată din motive necunoscute

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
ro: <P>Nu sunt arhive în acest moment </P>

en: <b><i>either</i></b>
ro: <strong><em>sau</em></strong>

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
ro: <b>Renunţă</b> şi întoarce-te la administrarea listei

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
ro: <b>conf</b> -- Acest membru primeşte confirmări ale
            publicării mesajelor ?

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
ro: <b>rezumat</b> -- Doreşte acest membru să primească mesajele într-un singur rezumat zilnic?
            (în caz contrar, primeşte mesaje individuale)

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
ro: <b>ascuns</b> -- Este adresa utilizatorului ascunsă pe         lista abonaţilor?

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
ro: <b>limba</b> -- Limba preferată de utilizator

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
ro: <b>mod</b> -- Flag-ul de moderare personală. Dacă este setat
            mesajele acestuia vor fi moderate; în caz contrar, mesajele vor fi         aprobate.

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
ro: <b>fără dubluri</b> -- Doreşte acest membru să evite duplicatele
            aceluiaşi mesaj?

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
ro: <b>fără mail</b> -- Este livrarea mesajelor anulată către acest membru?  Dacă da,
            va fi prezentată o abreviere care descrie motivul anulării livrării
             mesajelor:
                <ul><li><b>U</b> -- Livrarea a fost dezactivată de către utilizator prin intermediul
                        paginii de opţiuni personale.
                    <li><b>A</b> -- Livrarea a fost dezactivată de către
                        administratorii listei.
                    <li><b>B</b> -- Livrarea a fost dezactivată de către sistem datorită
                        eşecurilor excesive de livrare la adresa utilizatorului.
                    <li><b>?</b> -- Motivul dezactivării livrării nu este cunoscut.
                        Acesta este cazul tuturor abonamentelor care au fost dezactivate
                        în versiuni anterioare ale programului Mailman.
                </ul>

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
ro: <b>eu nu</b> -- Doreşte utilizatorul să evite primirea duplicatelor mesajelor
            proprii?

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
ro: <b>simplu</b> -- în cazul livrării de rezumate, doreşte acest mebru
            să le primească sub formă de text simplu?  (altfel le primeşte în format MIME)

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
ro: atributul <strong>real_name</strong> nu a fost modificat!
                Acesta trebuie să difere de precedentul nume
                doar prin folosirea majusculelor.

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
ro: <b>unsub</b> -- Apăsaţi aici pentru dezabonare

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
ro: <br>(Detalii pentru <b>%(varname)s</b>)

en: <br>(Edit <b>%(varname)s</b>)
ro: <br>(Modifică <b>%(varname)s</b>)

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
ro: <br><em>...specificaţi un fişier de încărcat</em><br>

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
ro: <br /><em><strong>Notă:</strong>
            setarea acestei valori va acţiona imediat, dar nu va modifica
            starea normală, permanentă.</em>

en: <br>Return to the
ro: <br>Ănapoi la

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
ro: <em>(%(num_concealed)d abonaţi ascunşi nu sunt afişaţi)</em>

en: <em>(1 private member not shown)</em>
ro: <em>(1 abonat ascuns nu este afişat)</em>

en: <em><strong>Warning:</strong> changing this option here
        could cause other screens to be out-of-sync.  Be sure to reload any other
        pages that are displaying this option for this mailing list.  You can also
ro: <em><strong>Atenţie:</strong> modificarea acestei opţiuni aici
        poate cauza desincronizarea celorlalte ecrane.  Asiguraţi-vă de reîncărcarea
        tuturor celorlalte pagini care afişează această opţiune pentru această listă.
        De asemenea, mai puteţi

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
ro: <em>Introduceţi textul mai jos, sau...</em><br>

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
ro: <em>Mesajul cu id-ul #%(id)d este corupt.

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
ro: <em>Mesajul cu id-ul #%(id)d s-a pierdut.

en: <em>No topics defined</em>
ro: <em>Nu sunt topici definite</em>

en: <em>Not available</em>
ro: <em>Nu este disponibil</em>

en: <em>The sender is now a member of this list</em>
ro: <em>Expeditorul este acum membru al acestei liste</em>

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
ro: <em>Da, sunt sigur că doresc să mă dezabonez</em>

en: <em>not available</em>
ro: <em>nu este disponibil(ă)</em>

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
ro: <li>Activaţi moderarea tuturor membrilor, incluzând
                membrii care acum nu sunt afişaţi

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
ro: <p>%(note)s
    
                <p>Poate că aţi dezactivat livrarea mesajelor listei în mod intenţionat,
                sau poate că aceasta a fost declanşată de eşcurile de livrare la
                adresa dumneavoastră de email.  În orice caz, pentru a re-activa livrarea
                modificaţi opţiunea %(link)s de mai jos.  Contactaţi %(mailto)s dacă aveţi
                orice întrebări sau aveţi nevoie de ajutor.

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
ro: <p>Notaţi că aceasta este o listă-umbrelă, ce are ca şi membrii abonaţi doar alte liste de discuţii.  Printre altele, asta înseamnă că cererea de confirmare va fi trimisă la contul '%(sfx)s' pentru adresa dumneavoastră.)

en: <p>(Send questions and comments to
ro: <p>(Trimiteţi întrebările şi comentariile la

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
ro: <p>... <b><i>sau</i></b> alegeţi valoarea corespunzătoare din lista abonaţilor (vezi mai sus).

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
ro: <p><em>Pentru a afişa mai mulţi membrii, apăsaţi pe
            intervalul corespunzător, afişat mai jos:</em>

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
ro: <p>Mai jos aveţi o listă cu toate listele publice de discuţii
                de la %(hostname)s.  Faceţi click pe nume pentru
                a obţine mai multe informaţii despre acea listă,
                pentru a vă abona/dezabona, sau pentru a vă modifica
                opţiunile personale de abonament.

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
ro: <p>Mai jos sunt toate listele de discuţii %(mailmanlink)s publice la %(hostname)s.
    Clic pe numele listei pentru a-i accesa pagina de configurare.</p>

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
ro: <p>Nu sunt disponibile liste de discuţii
    %(mailmanlink)s publice la %(hostname)s.

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
ro: <p>Nu sunt liste de discuţii %(mailmanlink)s publice la adresa %(hostname)s.</p>

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
ro: <p>Recent am primit câteva notificări de eşec în cazul livrării mesajelor la adresa dumneavoastră.  <em>Scorul de eşec</em> în cazul dumneavoastră este de %(score)s faţă de maximul admis %(total)s.  Vă rugăm să verificaţi corectitudinea adresei dumneavoastră de abonare, precum şi faptul că nu sunt probleme de livrare la această adresă.  Scorul dumneavoastră de eşec va fi resetat automat dacă problemele se rezolvă în timp scurt.</p>

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
ro: Prelucrarea headerului <tt>Reply-To:</tt>

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
ro: <ul><li><b>Hold</b> -- reţine mesajul pentru aprobare de către moderatorii listei.
    
    <p><li><b>Reject</b> -- respinge automat orice mesaj primit, prin trimiterea unei notificări de eşec (bounce) la expeditor. Textul notificării poate fi <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice">configurat de dumneavoastră</a>.
    
    <p><li><b>Discard</b> -- această opţiune ignoră pur şi simplu mesajul, fără a trimite vreo notificare la expeditor.
    </ul>

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
ro: Un mesaj de confirmare a fost trimis la %(newaddr)s.

en: A digest has been sent.
ro: Ediţia a fost trimisă.

en: A list name is required
ro: Un nume de listă este obligatoriu

en: A reminder of your password has been emailed to you.
ro: Un mesaj de reamintire a parolei v-a fost trimis prin email.

en: A terse phrase identifying this list.
ro: O terţă frază pentru identificarea acestei liste.

en: Accepts
ro: Acceptate

en: Acknowledge the member's posting
ro: Confirmaţi mesajul utilizatorului

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
ro: Acţiunea de urmat în cazul mesajelor trimise de neabonaţi, pentru care nu este definită o acţiune explicită.

en: Action to take on all these held messages:
ro: Ce faceţi cu toate aceste mesaje reţinute:

en: Action to take when a message matches the content filtering
                 rules.
ro: Acţiunea ce va fi executată când un mesaj îndeplineşte condiţiile de filtrare a conţinutului.

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
ro: Acţiunea de urmat când un membru supravegheat (moderat)
                 trimite un mesaj listei.

en: Action:
ro: Acţiune:

en: Add <b>%(esender)s</b> to one of these sender filters:
ro: Adaugă <b>%(esender)s</b> la unul din aceste filtre de expeditor:

en: Add a non-fuzzy translation to the dictionary.
ro: Adăugaţi o nouă traducere non-fuzzy în dicţionar

en: Add new item...
ro: Adaugă o înregistrare nouă...

en: Added  : %(s)s
ro: Adăugat  : %(s)s

en: Additional Member Tasks
ro: Sarcini suplimentare pentru membrii

en: Additional settings
ro: Setări suplimentare

en: Additionally, forward this message to:
ro: Ăn plus, mai trimite (forward) acest mesaj şi la:

en: Address/name/time
ro: Nume/Adresă/oră

en: Address:
ro: Adresa:

en: Addresses did not match!
ro: Adresele nu se potrivesc!

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
ro: Adresele din această listă

en: Addresses may not be blank
ro: Adresele nu pot fi nule

en: Admin address:
ro: Adresa administratorului:

en: Administrative requests for mailing list:
ro: Cereri administrative pentru lista:

en: Administrator passwords did not match
ro: Parolele de administrator nu se potrivesc

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
ro: Testele administrative vor verifica mesajul pentru a verifica dacă acesta este într-adevăr o cerere administrativă (precum o cerere de abonare, părăsire a listei, etc.) şi o va adăuga în coada de cereri administrative, notificând administratorul.

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
ro: Afişez această listă atunci când vizitatorii întreabă ce liste sunt disponibile
                 pe acest server?

en: After content filtering, the message was empty
ro: După filtrarea conţinutului, mesajul a rămas gol

en: Again to confirm password:
ro: Din nou, pentru confirmarea parolei:

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
ro: Aliasurile (regexp) calificate ca şi destinaţii explicite în câmpurile to sau cc pentru această listă.

en: All runs all the above qrunners
ro: Toate funcţionează peste instanţele qrunners de mai sus.

en: Already a member
ro: Este membru deja

en: Already a member: %(member)s
ro: Este deja membru: %(member)s

en: Also delete archives?
ro: Ĺterg şi arhivele?

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
ro: Adresele alternative acceptate atunci când este activat parametrul
    'require_explicit_destination'.  Această opţiune ia lista expresiilor regulate,
    câte una pe linie, şi o compară cu fiecare recipient din lista de adrese a mesajului.
    Compararea se face folosind funcţia Python re.match(), însemnând că
    cele două expresii sunt verificate de la începutul stringului.
    
    <p>Pentru a asigura compatibilitatea cu versiunile anterioare (Mailman 1.1),
    dacă regexp-ul nu conţine un caracter '@', atunci şablonul este comparat doar cu
    partea locală a adresei recipientului.  Dacă această comparare eşuează, sau dacă
    şablonul conţine un '@', atunci şablonul este comparat cu întreaga adresă a recipientului.</p>
    
    <p>Compararea cu segmentul local al adresei este depreciat, şi în versiunile viitoare
    compararea se va face întotdeauna cu întreaga adresă a recipientului.</p>

en: Always
ro: Totdeauna

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
ro: Un ataşament HTML a fost eliminat   
    URL: %(url)s

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
ro: Cineva a încercat să abonese adresa dumneavoastră la lista de discuţii
    %(listaddr)s.  Această adresă este deja abonată la această listă.

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
ro: O descriere introductivă - căteva paragrafe - despre listă.
    Va fi inclusă, ca şi cod HTML, la începutul paginii
    de informaţii generale despre listă.  Carriage return
    separă paragrafele - vedeţi detaliile pentru mai multe
    informaţii.

en: Anyone
ro: Oricine

en: Approve
ro: Aprobare

en: April
ro: Aprilie

en: Archive messages?
ro: Arhivez mesajele?

en: Archiving Options
ro: Opţiuni de arhivare

en: As needed
ro: La nevoie

en: Authentication failed.
ro: Autentificarea a eşuat.

en: Authorization failed.
ro: Autorizarea a eşuat.

en: Auto-discard notification
ro: Notificare de ignorare automată

en: Auto-generate initial list password?
ro: Auto-generez parola iniţială a listei?

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
ro: Caracteristicile auto-responder-ului<p>
    
    În câmpurile de mai jos, interpolarea şirurilor de caractere se face prin
    substituirea următoarelor perechi cheie/valoare:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>este numele listei de discuţii</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>este adresa URL a paginii de informaţii despre listă</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>este adresa -request a listei</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>este adresa -owner a listei</em>
    </ul>
    
    <p>pentru fiecare câmp text, puteţi introduce direct textul în câmpul aferent,
    sau puteţi specifica un fişier local ce va fi trimis ca şi text.

en: Auto-response for your message to the "%(realname)s" mailing list
ro: Rărpunsul automat pentru mesajul dumneavoastră către lista de discuţii "%(realname)s"

en: Auto-response text to send to -owner emails.
ro: Răspunsul automat returnat emailurilor trimise la adresa -owner.

en: Auto-response text to send to -request emails.
ro: Răspunsul automat de trimis celor ce trimit mesaje la adresa -request.

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
ro: Textul automat de răspuns ce va fi trimis expeditorilor listei.

en: Awaiting moderator approval
ro: Ăn aşteptarea aprobării moderatorului

en: Bad --digest option: %(kind)s
ro: Opţiune eronată --digest: %(kind)s

en: Bad --nomail option: %(why)s
ro: Opţiune eronată --nomail: %(why)s

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
ro: Tip MIME invalid ignorat: %(spectype)s

en: Bad URL specification
ro: Specificare URL eronată

en: Bad approval password given.  Held message is still being held.
ro: Parolă de aprobare eronată.  Mesajul blocate este reţinut în continuare.

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
ro: Argument eronat pentru -a/--admin-notify: %(arg)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
ro: Argument eronat pentru -w/--welcome-msg: %(arg)s

en: Bad argument: %(arg)s
ro: Argument eronat: %(arg)s

en: Bad arguments: %(pargs)s
ro: Argumente eronate: %(pargs)s

en: Bad arguments: %(strargs)s
ro: Argumente eronate: %(strargs)s

en: Bad choice: %(yesno)s
ro: Opţiune eronată: %(yesno)s

en: Bad command: %(command)s
ro: Comandă eronată: %(command)s

en: Bad confirmation string
ro: Cod de confirmare eronat

en: Bad digest specifier: %(arg)s
ro: Parametru eronat de specificare a rezumatului: %(arg)s

en: Bad email address for option %(k)s: %(v)s
ro: Adresă de email invalidă pentru opţiunea %(k)s: %(v)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(error)s
ro: Adresă de email eronată pentru opţiunea %(property)s: %(error)s

en: Bad email address provided
ro: Adresă de email eronată

en: Bad moderation flag value
ro: Valoare eronată a flagului de moderare

en: Bad owner email address: %(s)s
ro: Adresă eronată a proprietarului listei: %(s)s

en: Bad queue directory: %(qdir)s
ro: Director de coadă eronat: %(qdir)s

en: Bad regular expression:
ro: Expresie regulară eronată:

en: Bad set command: %(subcmd)s
ro: Set de comenzi eronate: %(subcmd)s

en: Bad status number: %(arg)s
ro: Număr de stare eronat: %(arg)s

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
ro: Valoare eronată pentru <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s">%(property)s</a>: %(val)s

en: Bad/Invalid email address
ro: Adresă de email greşită/invalidă

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
ro: Adresă eronată/invalidă: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
ro: Adresă eronată/invalidă: rând gol

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
ro: Opţiuni eronate:
     %(record)s

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
ro: Activează interdicţia definitivă de abonare pe această listă a 
    <strong>%(esender)s</strong>

en: Ban list
ro: Lista neagră

en: Banned address (matched %(pattern)s)
ro: Adresă blocată cu expresia %(pattern)s

en: Batched-delivery digest characteristics.
ro: Caracteristicile rezumatului trimis

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
ro: Introduceţi mai jos un text adiţional ce va fi adăugat la începutul
    invitaţiei dumneavoastră de abonare.<br>Includeţi cel puţin
    un rând gol la sfârşit...

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
ro: Copiile oarbe (BCc) sau alte destinaţii implicite nu sunt
    permise.  Încercaţi să retrimiteţi mesajul, incluzând explicit
    adresa listei în câmpurile To sau Cc.

en: Bounce action notification
ro: Notificare de eşec la livrare (bounce)

en: Bounce detection sensitivity
ro: Sensibilitatea detectorului de eşecuri (bounces)

en: Bounce processing
ro: Procesarea eşecurilor de livrare (bounces)

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
ro: Apăsând pe butonul <em>Reamintire</em>,
        parola vă va fi trimisă prin email.

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
ro: După apăsarea butonului <em>Dezabonare</em>, veţi primi un mesaj
        de confirmare prin e-mail. Acest mesaj va conţine un link de confirmare
        care trebuie vizitat pentru a completa procesul de părăsire a listei. (puteţi
        trimite confirmarea şi prin e-mail; urmăriţi instrucţiunile din mesajul de confirmare
        primit).

en: By default, should new list member postings be moderated?
ro: În mod implicit, mesajele noilor membri sunt moderate?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
ro: Setând această valoare la <em>No</em>, veţi dezactiva toate
    procesările automate ale eşecurilor de livrare ale acestei listeş totuşi,
    mesajele nelivrate vor fi în continuare ignorate, astfel încât
    administratorul listei nu va fi inundat de acestea.

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
ro: Setând această valoare pe <em>Nu</em>, veţi dezactiva mesajele de notificare
    ce sunt trimise în mod normal proprietarilor listei la dezabonarea unui membru din cauza
    eşecurilor excesive.  Întotdeauna se va încesrca notificarea membrului dezabonat.

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be made.
ro: Prin setarea acestei valori la <em>Nu</em>, veţi opri
                notificările ce sunt trimise în mod normal proprietarilor
                listei când abonamentul unui membru este dezactivat din cauza
                eşecurilor excesive de livrare (bounces).
                O încercare de contactare a abonatului va fi făcută oricum.

en: CGI script error
ro: Eroare CGI

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
ro: Pot membrii listei să aleagă dacă vor primi mesajele listei în rezumate zilnice?

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
ro: Pot alege utilizatorii să primească mesajele imediat, în loc de volume de rezumat?

en: Can't have empty html page.
ro: Nu puteţi avea pagini HTML goale.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel and discard
ro: Anulează şi ignoră

en: Cancel held message posting
ro: Anulează publicarea mesajului

en: Cancel my subscription request
ro: Anulează-mi cererea de abonare

en: Cancel posting
ro: Anulează publicarea

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
ro: Nu pot deschide fişierul mbox %(mbox)s: %(msg)s

en: Cannot read address file: %(filename)s: %(msg)s
ro: Nu pot citi fişierul cu adrese: %(filename)s: %(msg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
ro: Nu pot citi nici membrii abonaţi normal şi nici membrii abonaţi la rezumatul zilnic din datele standard de intrare.

en: Cannot unsubscribe non-members:
ro: Nu pot dezabona non-membri:

en: Catalan
ro: Catalană

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
ro: Limita maximă a recipientelor acceptate pentru un mesaj.

en: Change My Address and Name
ro: Modifică-mi adresa şi numele

en: Change My Password
ro: Modifică-mi parola

en: Change address
ro: Modifică adresa

en: Change list ownership passwords
ro: Parolele de proprietate ale listei

en: Change of address request confirmed
ro: Cererea de modificare a adresei a fost confirmată

en: Check for pending admin requests and mail the list owners if necessary.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ro: Verifică existenţa cererilor administrative şi notifică proprietarii listei dacă e necesar.
    
    Folosire: %(PROGRAM)s [opţiuni]
    
    Opţiuni:
    
        -h/--help
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia.

en: Chinese (China)
ro: Chineză (China)

en: Chinese (Taiwan)
ro: Chineză (Taiwan)

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
ro: Curăţă un fişier arhivă .mbox.
    
    Agentul de arhivare caută linii de tipul Unix-From de separare a mesajelor
    dintr-o arhivă mbox.  Pentru compatibilitate, caută exact liniile care încep cu
    "From" -- (litera mare F,literele mici r, o, m şi un spaţiu), ignorând orice
    alt text din linie.
    
    În mod normal, liniile ce încep cu "From" în corpul unui mesaj
    ar trebui mascate (escaped), astfel încât primul caracter pe o linie să fie >.
    Este posibil totuşi ca aceste linii să nu fie mascate (escaped).  Acest script
    încearcă să rezolve problemele, efectuînd un test mai strict pe liniile
    de tipul Unix-From.  Orice linii care încep cu "From" dar nu trec acest test strict
    sunt mascate (escaped) cu un caracter >.
    
    Folosire: cleanarch [opţiuni] < fişierintrare > fişierieşire
    Opţiuni:
        -s n
        --status=n
            Pune un caracter # la fiecare n linii procesate
    
        -q / --quiet
            Nu tipăreşte informaţii despre liniile modificate
    
        -n / --dry-run
            Nu afişează nimic.
    
        -h / --help
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia

en: Clear Form
ro: Curăţă formularul

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
ro: Dezactivează flagul de <em>moderare</em> a acestui membru

en: Click here for the list of
ro: Click aici pentru o listă a

en: Click here to hide the legend for this table.
ro: Apasati aici pentru a ascunde legenda acestui tabel.

en: Click here to include the legend for this table.
ro: Apasati aici pentru a afişa legenda acestui tabel.

en: Click here to reload this page.
ro: Clic aici pentru reîncărcare.

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
ro: Apăsaţi pe un link pentru a vizita pagina de opţiuni personale
            a listei alese.

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
ro: Apăsaţi pe numărul mesajului pentru a-l afişa individual,
    sau puteţi

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
ro: Clonează o adresă abonată.
    
    Clonarea unei adrese abonate înseamnă că va fi creat un nou abonament,
    ce are toate opţiunile şi parolele de acces ca şi abonamentul original.  Notaţi
    că această operaţiune presupune foartă multă încrederedin partea celui
    ce o rulează -- nu verifică noua adresă, nu trimite nici un mesaj de bun venit, etc.
    
    De obicei, abonamentul original nu este modificat în nici o formă.  Dacă doriţi să
    ştergeţi vechea adresă, folosiţi fanionul -r.  Dacă de asemenea, doriţi să modificaţi
    oricare din adresele administrative ale listei, folosiţi fanionul -a.
    
    Folosire:
        clone_member [opţiuni] adresaveche adresanoua
    
    Unde:
    
        --listname=numelistă
        -l numelistă
            Verifică şi modifică numai listele date.  Dacă opţiunea -l nu este specificată,
            atunci sunt scanate toate listele de discuţii în căutarea adresei date.
            Puteţi scrie mai multe opţiuni -l.
    
        --remove
        -r
            Şterge vechea adresă din lista de discuţii, după clonare.
    
        --admin
        -a
            Parcuge lista adreselor administrative şi dacă găseşte adresele vechi,
            le clonează sau le modifică şi pe acestea.
    
        --quiet
        -q
            Face modificările în linişte, fără a afişa date de stare.
    
        --nomodify
        -n
            Simulează modificările, afişând ceea ce va fi modificat.
            Această opţiune inhibă fanionul --quiet.
    
        --help
        -h
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia programului.
    
     adresaveche este vechea adresă a abonatului
     adresanouă este noua adresă a abonatului.

en: Computing threaded index
ro: Calculez indexul firului de discuţie (threaded index)

en: Conceal the member's address
ro: Ascund adresa utilizatorului

en: Configuration Categories
ro: Configurarea categoriilor

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
ro: Confirnare (*) - confirmarea e-mailului este necesară <br>
    Aprobarea este necesară - necesită aprobarea abonării de către administratorul listei <br>
    Confirmare şi aprobare - atât confirmarea e-mailului, cât şi aprobarea administratorului listei sunt necesare.<br>
    
    <p>(*) când cineva solicită o abonare, Mailman îi trimite o notă de confirmare, conţinând un cod unic de confirmare; pentru a se abona, utilizatorul trebuie să răspundă la această notă de confirmare.<br /> Astfel se previne abonarea abuzivă, fără acordul utilizatorului.

en: Confirm administrator password:
ro: Confirmaţi parola de administrator:

en: Confirm and approve
ro: Confirmare şi aprobare

en: Confirm change of address request
ro: Confirmaţi cererea de modificare a adresei

en: Confirm initial password:
ro: Confirmaţi parola iniţială:

en: Confirm moderator password:
ro: Confirmaţi parola de moderator:

en: Confirm poster password:
ro: Confirmaţi parola de contributor:

en: Confirm subscription request
ro: Cerere de confirmare a abonării

en: Confirm unsubscription request
ro: Confirmaţi cererea de dezabonare

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
ro: Este necesară confirmarea adresei dumneavoastră de e-mail,
    pentru a preveni abonarea dumneavoastră abuzivă.  Instrucţiunile
    vă sunt trimise la %(email)s.  Nu uitaţi că abonamentul dumneavoastră
    începe doar în momentul confirmării adresei de e-mail cu care v-aţi abonat.

en: Confirmation string was empty.
ro: Codul de confirmare a fost nul.

en: Confirmation string:
ro: Cod de confirmare:

en: Confirmation succeeded
ro: Confirmarea a avut loc

en: Content filtered message notification
ro: Notificare de filtrare a conţinutului mesajului

en: Content&nbsp;filtering
ro: Filtrare de conţinut

en: Continue awaiting approval
ro: Continuă aprobarea în aşteptare

en: Convert a list's interpolation strings from %-strings to $-strings.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r convert <mylist>
ro: Converteşte stringurile de interpolare ale unei liste de la %-strings to $-strings.
    
    Acest script trebuie rulat ca un script bin/withlist, astfel:
    
    % bin/withlist -l -r convert <mylist>

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
ro: Nu am putut deschide fişierul pentru citire: %(filename)s.

en: Could not open file for writing:
ro: Nu am putut deschide fişierul pentru scriere:

en: Create List
ro: Crează lista

en: Create a %(hostname)s Mailing List
ro: Crează o listă de discuţii Mailnam la %(hostname)s

en: Create another list
ro: Crează o altă listă

en: Creating archive directory
ro: Creez directorul arhivei

en: Croatian
ro: Croată

en: Czech
ro: Cehă

en: Daily
ro: Zilnic

en: Danish
ro: Daneză

en: Database Updated...
ro: Baza de date a fost actualizată...

en: December
ro: Decembrie

en: Default language for this list.
ro: Limba predefinită pentru această listă

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
ro: Opţiunile din oficiu pentru noii membrii ce se alătură acestei liste.<input type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: Defer
ro: Amână

en: Delete
ro: Ĺterge

en: Delete this list
ro: Ĺterge această listă

en: Delete this mailing list
ro: Ĺterge această listă

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
ro: Livrat de Mailman<br>versiunea %(version)s

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Description:  %(description)s
ro: Descriere:  %(description)s

en: Detailed instructions for the administrative database
ro: Instrucţiuni detaliate pentru baza de date administrativă

en: Digest
ro: Rezumat zilnic

en: Digest Footer
ro: Textul de încheiere al ediţiei

en: Digest Header
ro: Prefaţă la rezumat

en: Digest masthead
ro: Antet de rezumat

en: Digest members:
ro: Membrii ce primesc doar rezumate zilnice:

en: Digest options
ro: Opţiuni rezumat

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Discard
ro: Ignoră

en: Discard all messages marked <em>Defer</em>
ro: Aruncă toate mesajele marcate cu <em>Defer</em>

en: Discard held messages older than this number of days.
                Use 0 for no automatic discarding.
ro: Aruncă mesajele mai vechi decât numărul de zile specificat.
    Puneţi 0 pentru a dezactiva aruncarea automată.

en: Discard held messages.
    
    Usage:
        discard [options] file ...
    
    Options:
        --help / -h
            Print this help message and exit.
    
        --quiet / -q
            Don't print status messages.
ro: Ignoră mesajele reţinute.
    
    Folosire:
        discard [opţiuni] fişier ...
    
    Opţiuni:
        --help / -h
            Tipăreşte acest mesaj de ajutor şi iese.
    
        --quiet / -q
            Nu tipăreşte mesajele de stare.

en: Discarded held msg #%(id)s for list %(listname)s
ro: Am aruncat mesajul reţinut: msg #%(id)s pentru lista %(listname)s

en: Discards
ro: Refuzate

en: Do not send a copy of a member's own post
ro: Nu trimit duplicate ale mesajului utilizatorului

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
ro: Am detectat o involuţie de la versiunea %(hexlversion)s la versiunea %(hextversion)s
    Probabil că acest lucru nu este cel mai indicat.
    Termin.

en: Dry run mode
ro: Mod dry run

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
ro: Fiecare membru abonal al listei are un <em>fanion de moderare</em> care indică dacă mesajele de la acest abonat pot fi publicate direct pe listă, sau trebuie mai întâi aprobate de moderatorul listei.  Atunci când fanionul de moderare este activat, mesajele trimise spre publicare trebuie mai întâi aprobate.  Dumnevoastră, în calitate de administrator, puteţi decide dacă mesajele unui anumit abonat să fie moderate sau nu.
    
    <p>Când un nou membru se abonează, starea iniţială a fanionului său de moderare ia valoarea acestei opţiuni.  Dezactivaţi această opţiune pentru a accepta implicit mesajele noilor abonaţi.  Activaţi această opţiune pentru a modera implicit primele mesaje ale noilor abonaţi.  Veţi putea seta oricând manual fanionul de moderare pentru fiecare abonat în parte, folosind <a href="%(adminurl)s/members">paginile de administrare ale abonamentelor</a>.

en: Each subscriber is assigned a bounce score, as a floating
                 point number.  Whenever Mailman receives a bounce from a list
                 member, that member's score is incremented.  Hard bounces (fatal
                 errors) increase the score by 1, while soft bounces (temporary
                 errors) increase the score by 0.5.  Only one bounce per day
                 counts against a member's score, so even if 10 bounces are
                 received for a member on the same day, their score will increase
                 by just 1.
    
                 This variable describes the upper limit for a member's bounce
                 score, above which they are automatically disabled, but not
                 removed from the mailing list.
ro: Fiecare abonat are asignat un scor al eşecurilor, ca un număr real.  Ori de câte ori Mailman primeşte o notificare de eşec de livrare, scorul abonatului creşte. Erorile fatale (hard bounces) cresc scorul cu 1 punct, în timp ce erorile temporare (soft bounces) incrementează scorul cu 0.5 puncte.  Scorul eşecurilor este modificat doar o singură dată pe zi, aşa că şi în cazul a 10 eşecuri fatale într-o zi, scorul va fi incrementat doar cu un punct.
    
    Această variabilă descrie limita superioară a scorului eşecurilor de livrare, peste care abonatul este automat dezactivat, dar nu dezabonat de la lista de discuţii.

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
ro: Fiecare cuvânt cheie de topică este de fapt o expresie regulată, şi care este comparată cu anumite părţi ale unui mesaj e-mail, cel puţin headerele <code>Keywords:</code> şi <code>Subject:</code>.
    Notaţi că primele câteva linii ale copului mesajului pot conţine, de asemenea, un "header" <code>Keywords:</code> şi <code>Subject:</code>, care va fi de asemenea parcurs pentru comparare.

en: Edit HTML : Error
ro: Modificare HTML : Eroare

en: Edit Options
ro: Opţiuni de editare

en: Edit the public HTML pages and text files
ro: Editează codul HTML al paginilor publice

en: Email My Password To Me
ro: Trimite-mi parola

en: Email address:
ro: Adresa de email:

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
ro: Reţinerea de urgenţă a întregului trafic al listei este în funcţiune

en: Emergency moderation of all list traffic is enabled
ro: Moderarea excepţională de urgenţă a traficului întregii liste este activată

en: Emergency moderation of all list traffic.
ro: Supravegherea de urgenţă a întregului trafic al listei.

en: Empty list passwords are not allowed
ro: Nu sunt permise parole nule pentru listă

en: Enabled
ro: Activat

en: Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characters?
ro: Encodez <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">prefixul subiectului</a> chiar şi dacă el constă doar din caractere ASCII?

en: End of
ro: Sfârşitul

en: English (USA)
ro: Engleză (USA)

en: Enter confirmation cookie
ro: Introduceţi codul de confirmare

en: Enter new administrator password:
ro: Introduceţi noua parolă de administrator:

en: Enter new moderator password:
ro: Introduceţi noua parolă de moderator:

en: Enter new poster password:
ro: Introduceţi noua parolă de contributor:

en: Enter one address per line below...
ro: Introduceţi mai jos câte o adresă pe rând...

en: Enter the email of the person running the list:
ro: Introduceţi adresa de email a persoanei ce administrează lista:

en: Enter the name of the list:
ro: Introduceţi numele listei:

en: Error
ro: Eroare

en: Error Unsubscribing:
ro: Eroare la dezabonare:

en: Error inviting:
ro: Eroare la invitare:

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
ro: Eroare la deschiderea listei "%(listname)s", sar mai departe.. %(e)s

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
ro: Eroare la deschiderea listei %(listname)s... trec mai departe.

en: Error subscribing:
ro: Eroare la abonare:

en: Error:
ro: Eroare:

en: Estonian
ro: Estonă

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
ro: Headerul <tt>Reply-To</tt> explicit.

en: Explicit address
ro: Adresă explicită

en: February
ro: Februarie

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
ro: Filtrez mesajele duplicate către membrii listei (dacă este posibil)

en: Filter rules to match against the headers of a message.
ro: Cuvintele cheie ale topicii, câte unul pe linie, care trebuie căutate în fiecare mesaj.

en: Finalizing
ro: Finalizez

en: Find member %(link)s:
ro: Caută membrul %(link)s:

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First
ro: I

en: Fix the MM2.1b4 archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to `fix' some archive database files that may have gotten
    written in Mailman 2.1b4 with some bogus data.  Use like this from your
    $PREFIX directory
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (note the backquotes are required)
    
    You will need to run `bin/check_perms -f' after running this script.
ro: Corectează arhivele MM2.1b4.
    
    Folosire: %(PROGRAM)s [opţiuni] fişier ...
    
    Unde opţiunile sunt:
        -h / --help
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia programului
    
    Folosiţi această comandă numai pentru repararea unor baze de date ce ar fi putut fi scrise în Mailman 2.1b4 şi care pot conţine date eronate. Folosiţi scriptul de mai jos în directorul $PREFIX :
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (luaţi aminte, ghilimelele inverse sunt obligatorii)
    
    Va trebui să rulaţi `bin/check_perms -f' după rularea acestui script.

en: Fixing language templates: %(listname)s
ro: Repar şabloanele de limbă: %(listname)s

en: Footer added to every digest
ro: Ăncheierea adăugată fiecărui rezumat

en: Footer added to mail sent to regular list members
ro: Textul de încheiere adăugat mesajelor individuale trimise membrilor listei

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
ro: Din diverse motive, %(mbox_dir)s există ca şi fişier.  Acesta nu funcţionează cu b6,
    aşa că îl voi redenumi în %(mbox_dir)s.tmp şi voi continua.

en: For some unknown reason
ro: Din motive necunoscute

en: Forward messages (individually) to:
ro: Înaintează (forward) fiecare mesaj către:

en: Forward of moderated message
ro: Forwardez mesajul moderat

en: Forward to List Owner
ro: Înaintează proprietarului listei

en: Forwarding options
ro: Opţiuni de forward

en: Fourth
ro: IV

en: French
ro: Franceză

en: Fri
ro: Vin

en: From:
ro: De la:

en: From: %(sender)s on %(date)s
    Subject: %(subject)s
    Cause: %(reason)s
ro: De la: %(sender)s în %(date)s
    Subiect: %(subject)s
    Motiv: %(reason)s

en: Full Personalization
ro: Personalizare totală

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
ro: Caracteristici fundamentale ale listei, incluzând
    informaţii descriptive şi comportamente de bază.

en: General Options
ro: Opţiuni generale

en: General list information page
ro: Pagina de informaţii generale a listei

en: General list personality
ro: Personalitatea generală a listei

en: German
ro: Germană

en: Gnu's Not Unix
ro: GNU nu este UNIX

en: Go to list archives
ro: Spre arhivele listei

en: Go to the general list information page
ro: Spre pagina de informaţii generale a listei

en: Gzip'd Text%(sz)s
ro: Text%(sz)s comprimat%(sz)s (gzip)

en: HTML Unchanged.
ro: Codul HTML este neschimbat.

en: HTML attachment scrubbed and removed
ro: Ataşamentul HTML a fost eliminat

en: HTML successfully updated.
ro: Codul HTML a fost actualizat cu succes.

en: Header added to every digest
ro: Introducerea adăugată fiecărui rezumat

en: Header added to mail sent to regular list members
ro: Introducerea adăugată mesajelor individuale trimise membrilor

en: Header filter rules require a pattern.
                    Incomplete filter rules will be ignored.
ro: Regulile de filtrare la headere necesită un şablon.
    Regulile de filtrare incomplete vor fi ignorate.

en: Header filters
ro: Filtre header

en: Held Messages
ro: Mesaje reţinute

en: Hide the sender of a message, replacing it with the list
                 address (Removes From, Sender and Reply-To fields)
ro: Ascund adresa expeditorului, înlocuind-o cu
    adresa listei (sunt şterse câmpurile From, Sender şi Reply-To)

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
ro: Apăsaţi enter pentru a notifica proprietarul listei %(listname)s

en: Hold
ro: Reţine

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
ro: Reţine mesajele ale căror header se potriveşte cu o expresie regulată (regexp) specificată.

en: Holds
ro: Blocate

en: Host name this list prefers for email.
ro: Numele serverului (host name) preferat pentru email.

en: Hostile address (illegal characters)
ro: Adresă ostilă (caractere ilegale)

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
ro: Adresă ostilă (caractere ilegale): %(member)s

en: Hostile subscription attempt detected
ro: A fost detectată o încercare de abonare ostilă

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
ro: Câte alerte de genul <em>Abonamentul dumneavoastră este dezactivat</em> să primească un abonat înainte ca adresa lui să fie automat ştearsă din lista de discuţii.  Puneţi valoarea 0 pentru a şterge adresa imediat ce pragul limită al eşecurilor este depăşit.  Această valoare trebuie să fie întreagă.

en: How many body lines should the topic matcher scan?
ro: Câte linii din corpul mesajului trebuie scanate pentru aflarea topicii?

en: How often should a new archive volume be started?
ro: Cât de des vor fi create volumele din arhivă?

en: How often should a new digest volume be started?
ro: Cât de des trebuie început un nou volum de rezumat?

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
ro: Dacă un mesaj are acest număr, sau mai multe, de destinatari, este reţinut pentru aprobare.  Folosiţi valoarea 0 dacă nu doriţi prag limită.

en: If you are a list member,
                              your password has been emailed to you.
ro: Daca sunteti un membru al listei,
                              un mesaj de reamintire a parolei v-a fost trimis prin email.

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
ro: Dacă respingeţi acest mesaj,<br>daţi o explicaţie (opţional):

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
ro: Dacă răspundeţi la acest mesaj, păstrând headerul Subject: intact, Mailman va ignora mesajul reţinut.  Faceţi asta dacă mesajul primit este spam.  Dacă răspundeţi la acest mesaj şi includeţi un header Approved:, împreună cu parola listei inclusă, mesajul va fi aprobat pentru publicare pe listă.  Headerul Approved: poate apare şi în prima linie a corpului mesajului replică.

en: If you supply a password, you must confirm it.
ro: Dacă aţi scris o parolă, trebuie să o confirmaţi.

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
ro: Dacă limba implicită a listei dumneavoastră foloseşte un set de caractere non-ASCII
    şi prefixul conţine caractere non-ASCII, atunci prefixul va fi totdeauna encodat folosind
    cele mai apropiate standarde.  Totuşi, dacă prefixul dumneavoastră conţine doar caractere ASCII
    puteţi seta această opţiune la valoarea <em>Niciodată</em> pentru a dezactiva encodarea prefixului.
    Acest fapt poate duce la headere de subiect ceva mai inteligibile pentru clienţii de e-mail ce nu suportă corect encodările non-ASCII.
    
    <p>Notaţi faptul că totuşi, dacă lista dumneavoastră primeşte atât headere de subiect encodate, cât şi ne-encodate, va trebui să alegeţi <em>După caz</em>.  Folosind această opţiune, Mailman nu va encoda
    prefixele ASCII atunci când restul headerului conţine doar caractere ASCII, dar va encoda prefixul dacă headerul conţine şi caractere non-ASCII.  Astfel se elimină o ambiguitate în standarde, ce ar putea determina unii clienţi de e-mail să afişeze spaţii în plus sau lipsă între prefix şi headerul original.

en: Ignore  :  %(addr)30s
ro: Ignor  :  %(addr)30s

en: Ignoring bad pended data: %(key)s: %(val)s
ro: Ignor date în aşteptare eronate: %(key)s: %(val)s

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
ro: Ignor modificările în cazul membrului şters: %(user)s

en: Ignoring held msg w/bad id: %(f)s
ro: Ignor mesajul reţinut cu id eronat: %(f)s

en: Ignoring non-held message: %(f)s
ro: Ignor mesajul ne-reţinut: %(f)s

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
ro: Ignor părţile non-text/MIME

en: Illegal Email Address
ro: Adresă de email ilegală

en: Illegal email address provided
ro: Adresă de email ilegală

en: Illegal list name: %(s)s
ro: Nume de listă ilegal: %(s)s

en: Illegal option: %(opt)s
ro: Opţiune ilegală: %(opt)s

en: Importing %(module)s...
ro: Importez %(module)s...

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
ro: Pentru a vă modifica opţiunile de abonament, trebuie mai întâi să vă
    autentificaţi cu parola %(extra)smembership în secţiunea de mai jos.
    Dacă nu vă reamintiţi parola de acces, o puteţi recupera prin e-mail
    apăsând pe butonul de mai jos.  Dacă doriţi să părăsiţi această listă,
    apăsaţi butonul <em>Dezabonare</em> şi vă va fi trimis un mesaj de confirmare.
    
    <p><strong><em>Important:</em></strong> Din acest punct începând, trebuie
    să aveţi activate cookie-urile în browser, altfel nici o modificare nu va fi aplicată.

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
ro: Incrementează numărul volumului şi resetează numărul ediţiei la unu.
    
    Folosire: %(PROGRAM)s [opţiuni] [numelistă ...]
    
    Opţiuni:
    
        --help/-h         Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia.
    
    Listele indicate în linia de comandă sunt prelucrate.
    Dacă nu indicaţi nici un nume de listă, atunci toate listele vor fi prelucrate.

en: Initial %(listname)s password:
ro: Parola iniţială a listei %(listname)s:

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
ro: Lista iniţială de limbi suportate.  <p>Dacă nu alegeţi
            cel puţin o limbă iniţială, lista de discuţii va folosi
            limba predefinită a serverului: %(deflang)s

en: Initial list owner address:
ro: Adresa iniţială a proprietarului listei:

en: Initial list password:
ro: Parola iniţială a listei:

en: Initial list passwords do not match
ro: Parolele iniţiale ale listei nu se potrivesc

en: Interrupted...
ro: Întrerupt...

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
ro: Cod de confirmare invalid.
                S-ar putea să fi încercat să confirmaţi o cerere pentru
                o adresă care a fost deja dezabonată.

en: Invalid options to CGI script
ro: Opţiuni invalide pentru scriptul CGI

en: Invalid options to CGI script.
ro: Opţiuni invalide pentru scriptul CGI.

en: Invalid value for property: %(k)s
ro: Valoare invalidă pentru proprietatea: %(k)s

en: Invalid value for variable: %(property)s
ro: Valoare invalidă pentru parametrul: %(property)s

en: Invite
ro: Invită

en: Is archive file source for public or private archival?
ro: Arhiva este publică sau privată?

en: Is qrunner even running?
ro: Dar qrunner funcţionează oare?

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
ro: Este necesară aprobarea moderatorului pentru cererile
                 de părăsire a listei?  (Recomandat: <em>Nu</em>)

en: Italian
ro: Italiană

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Jul
ro: Iul

en: July
ro: Iulie

en: Jun
ro: Iun

en: June
ro: Iunie

en: Korean
ro: Coreeană

en: Language&nbsp;options
ro: Opţiuni de limbă

en: Languages supported by this list.
ro: Limbile suportate de această listă

en: Last autoresponse notification for today
ro: Ultima notificare de răspuns automat de azi

en: Leave the initial password (and confirmation) fields
                    blank if you want Mailman to autogenerate the list
                    passwords.
ro: Lăsaţi câmpurile de parolă iniţială (şi confirmare) necompletate
                    dacă doriţi ca Mailman să genereze automat
                    parolele pentru listă.

en: Legacy anti-spam filters
ro: Filtre anti-SPAM moştenite

en: List
ro: Lista de discuţii

en: List Characteristics
ro: Caracteristicile listei

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
ro: Robotul de ajutor: %(requestaddr)s

en: List Identity
ro: Date de identitate

en: List Owners:  %(owneraddr)s
ro: Proprietarii listei:  %(owneraddr)s

en: List admin only
ro: Numai administratorii listei

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
ro: Afişează toţi proprietarii unei liste de discuţii.
    
    Folosire: %(program)s [opţiuni] numelistă ...
    
    Unde:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            Afişează toţi proprietarii tuturor listelor pentru adresa virtuală dată.
    
        --all
        -a
            Afişează toţi proprietarii tuturor listelor de discuţie din acest sistem
    
        --help
        -h
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia programului.
    
    `numelistă' este numele listei de discuţii pentru care doriţi afişarea proprietarilor.
    Puteţi avea mai multe nume de liste în linia de comandă.

en: List already exists: %(listname)s
ro: Lista %(listname)s există deja!

en: List already exists: %(safelistname)s
ro: Lista %(safelistname)s există deja!

en: List creator's (authentication) password:
ro: Parola creatorului de liste:

en: List members
ro: Membrii listei

en: List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as well.
ro: Moderatorii listei (şi administratorii acesteia) primesc zilnic mesaje de notificare a cererilor ce necesită aprobare, precum cererile de abonare la listele moderate, sau mesajele reţinute pentru aprobare din diverse motive.  Activarea acestei opţiuni va avea ca urmare trimiterea de notificări pentru fiecare eveniment ce necesită aprobare.

en: List my other subscriptions
ro: Afişează-mi celelalte abonamente

en: List name is required
ro: Numele listei este obligatoriu

en: List name is required.
ro: Numele listei este obligatoriu.

en: List name must not include "@": %(safelistname)s
ro: Numele listei nu poate include "@": %(safelistname)s

en: List name:    %(listname)s
ro: Numele listei:    %(listname)s

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
ro: Lista adreselor care au interdicţie de abonare la
                 această listă de discuţii.

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
ro: Lista adreselor care nu sunt abonate, dar ale căror mesaje sunt
                 automat acceptate.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
ro: Lista adreselor ne-abonateale căror mesajevor fi automat ignorate.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
ro: Lista adreselor care nu sunt abonate, ale căror mesaje
                 vor fi automat respinse.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
ro: Lista adreselor care nu sunt abonate, ale căror mesaje
                 vor fi reţinute imediat pentru verificare.

en: List password:
ro: Parola de acces la listă:

en: List subscriptions for %(safeuser)s on %(hostname)s
ro: Abonamentele pentru %(safeuser)s la %(hostname)s

en: List topic keywords
ro: Cuvinte cheie pentru topicile listai

en: List traffic archival policies.
ro: Politicile de arhivare a traficului listei.

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
ro: Textul specific listei care va fi inserat înaintea mesajului de bun venit
    pentru orice utilizator nou abonat

en: List:
ro: Lista:

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
ro: Lista: %(listname)s, 	Posesori: %(owners)s

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Loading list %(listname)s
ro: Încarc lista %(listname)s

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log out
ro: Ieşire

en: Logout
ro: Ieşire

en: Mail delivery
ro: Livrare mesaje

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
ro: Porţi (gateways) Mail&lt;-&gt;News

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
ro: Servicii de interconectare Mail-to-News şi News-to-Mail.

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
ro: Cerere de creare de listă nouă pentru %(listname)s

en: Mailing list creation results
ro: Rezultatele creării listei de discuţie

en: Mailing list deletion results
ro: Rezultatele ştergerii listei de discuţii

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
ro: Cerere de ştergere a listei de discuţii %(listname)s

en: Mailman %(varname)s List Option Help
ro: Mailman - Lista %(varname)s - Opţiuni Ajutor

en: Mailman Administrative Database Error
ro: Eroare în baza de date administrativă Mailman

en: Mailman prefixes <tt>Subject:</tt> headers with
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text you can
                 customize</a> and normally, this prefix shows up in messages
                 gatewayed to Usenet.  You can set this option to <em>No</em> to
                 disable the prefix on gated messages.  Of course, if you turn off
                 normal <tt>Subject:</tt> prefixes, they won't be prefixed for
                 gated messages either.
ro: Mailman prefixează headerele <tt>Subject:</tt> cu un <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text configurabil</a> şi în mod normal, acest mesaj apare în mesajele dirijate către Usenet.  Puteţi seta această opţiune pe <em>Nu</em> pentru a dezactiva prefixarea mesajelor dirijate.  Bineînţeles, dacă dezactivaţi prefixarea headerelor <tt>Subject:</tt>, acestea nu vor fi modificate nici pentru mesajele dirijate.

en: Mailman privacy alert
ro: Alertă Mailman

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
ro: Mailman nu va accepta adresa furnizată ca şi adresă validă.
    (De.ex. trebuie să aibă un @ inclus.)

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
ro: Faceţi modificările necesare în secţiunea ce urmează, apoi salvaţi-le
            folosind butonul <em>Salvaţi datele</em> de mai jos.

en: March
ro: Martie

en: Mass Removals
ro: Dezabonare în masă

en: Mass Subscriptions
ro: Abonare în masă

en: Mass catch up
ro: Capturare în masă

en: Mass catchup completed
ro: Capturarea în masă s-a încheiat

en: Mass&nbsp;Removal
ro: Dezabonare în masă

en: Mass&nbsp;Subscription
ro: Abonare în masă

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
ro: Dimensiunea maximă în kiloocteţi (Ko) a corpului mesajului.
                 0 înseamnă fără limită.

en: May
ro: Mai

en: Member filters
ro: Filtre membri

en: Member name successfully changed.
ro: Numele abonatului a fost modificat cu succes.

en: Membership List
ro: Lista membrilor

en: Membership exposure
ro: Afişarea membrilor

en: Membership re-enabled.
ro: Abonamentul a fost reactivat.

en: Membership&nbsp;List
ro: Abonaţi

en: Membership&nbsp;Management...
ro: Abonamente

en: Message Excerpt:
ro: Extras din mesaj:

en: Message Headers:
ro: Headerele mesajului:

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
ro: Corpul mesajului este prea mare: %(size)d octeţi pentru o limită maximă de
    %(limit)d Ko

en: Message has a suspicious header
ro: Mesajul are un header suspicios

en: Message has implicit destination
ro: Mesajul are destinaţie implicită

en: Message may contain administrivia
ro: S-ar putea ca mesajul să conţină comenzi administrative

en: Message rejected by filter rule match
ro: Mesaj respins prin activarea unei reguli de filtrare

en: Moderated
ro: Moderată

en: Moderator passwords did not match
ro: Parolele de moderator nu se potrivesc

en: Mon
ro: Lun

en: Monthly
ro: Lunar

en: More information: %(listurl)s
ro: Mai multe informaţii: %(listurl)s

en: Move rule down
ro: Mută regula mai jos

en: Move rule up
ro: Mută regula mai sus

en: Must have a listname and a filename
ro: Trebuie să aveţi un nume de listă şi un nume de fişier

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
ro: Trebuie mesajele să aibă adresa listei la destinatar (câmpurile to, cc), sau să fie printre alias-urile acceptate, specificate mai jos ?

en: Name of list:
ro: Numele listei:

en: Name:
ro: Nume:

en: Natural language (internationalization) options.
ro: Opţiunile de limbă (internaţionalizare).

en: Never
ro: Niciodată

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
ro: Noua parolă a listei %(listname)s: %(notifypassword)s

en: New %(pwdesc)s password:
ro: Noua %(pwdesc)s parolă:

en: New password for member %(member)40s: %(randompw)s
ro: Noua parolă pentru utilizatorul %(member)40s: %(randompw)s

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
ro: Cerere nouă de abonare la lista %(realname)s de la %(addr)s

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
ro: Cerere nouă de părăsire a listei %(realname)s de către %(addr)s

en: News server settings
ro: Setările serverului NNTP

en: No
ro: Nu

en: No address given
ro: Nu aţi introdus nici o adresă

en: No argument to -f given
ro: Lipseşte argumentul pentru parametrul -f

en: No child with pid: %(pid)s
ro: Nici un copil cu pid: %(pid)s

en: No command given.
ro: Lipseşte comanda.

en: No commands were found in this message.
    To obtain instructions, send a message containing just the word "help".
ro: Nu au fost găsite comenzi în acest mesaj.
    Pentru a obţine instrucţiuni, trimiteţi un mesaj conţinând doar cuvântul "help".

en: No filename given.
ro: Lipseşte numele fişierului.

en: No list name supplied.
ro: Lipseşte numele listei.

en: No list named:
ro: Nu există lista cu numele:

en: No listname given
ro: Lipseşte numele listei

en: No lists to search
ro: Nu sunt liste de căutat

en: No matching mailing lists found
ro: Nu am găsit liste de discuţii conforme cererii

en: No one can subscribe to the digest of this list!
ro: Nimeni nu se poate abona la rezumatele zilnice ale acestei liste!

en: No problems found
ro: Nu sunt probleme

en: No reason given
ro: Fără motiv

en: No runner name given.
ro: Lipseşte numele runner-ului.

en: No subject
ro: Fără subiect

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
ro: Nu există o astfel de listă: "%(listname)s"
    %(e)s

en: No such list %(safelistname)s
ro: Nu există o astfel de listă: %(safelistname)s

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
ro: Lista aceata nu există (sau a fost ştearsă deja): %(listname)s

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
ro: Nu există lista <em>%(safelistname)s</em>

en: No such list: %(listname)s
ro: Nu ecistă o astfel de listă: %(listname)s

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
ro: Nu există lista: %(listname)s.  Şterg arhivele ei reziduale.

en: No such member: %(addr)s
ro: Nu există acest membru: %(addr)s

en: No such member: %(safeuser)s.
ro: Nu există un astfel de membru: %(safeuser)s.

en: No updates are necessary.
ro: Nu sunt necesare actualizări.

en: No valid address found to subscribe
ro: Nu am găsit o adresă validă pentru abonare

en: No valid variable name found.
ro: Nu am găsit un nume valid de variabilă.

en: Non-digest (regular) members:
ro: Abonaţi normali (fără rezumate zilnice):

en: Non-digest&nbsp;options
ro: Opţiuni pentru mesajele individuale

en: Non-member filters
ro: Filtre pentru non-membrii

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
ro: Persoanele neabonate nu au permisiunea de a publica mesaje pe această listă.

en: Non-standard property restored: %(k)s
ro: Proprietatea non-standard a fost restaurată: %(k)s

en: None
ro: Nimic

en: Normally, Mailman sends the regular delivery messages to
                     the mail server in batches.  This is much more efficent
                     because it reduces the amount of traffic between Mailman and
                     the mail server.
    
                     <p>However, some lists can benefit from a more personalized
                     approach.  In this case, Mailman crafts a new message for
                     each member on the regular delivery list.  Turning this
                     feature on may degrade the performance of your site, so you
                     need to carefully consider whether the trade-off is worth it,
                     or whether there are other ways to accomplish what you want.
                     You should also carefully monitor your system load to make
                     sure it is acceptable.
    
                     <p>Select <em>No</em> to disable personalization and send
                     messages to the members in batches.  Select <em>Yes</em> to
                     personalize deliveries and allow additional substitution
                     variables in message headers and footers (see below).  In
                     addition, by selecting <em>Full Personalization</em>, the
                     <code>To</code> header of posted messages will be modified to
                     include the member's address instead of the list's posting
                     address.
    
                     <p>When personalization is enabled, a few more expansion
                     variables can be included in the <a
                     href="?VARHELP=nondigest/msg_header">message header</a> and
                     <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">message footer</a>.
    
                     <p>These additional substitution variables will be available
                     for your headers and footers, when this feature is enabled:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
                             coerced to lower case.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
                             that the user is subscribed with.
                         <li><b>user_password</b> - The user's password.
                         <li><b>user_name</b> - The user's full name.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
                             page.
                     </ul>
ro: În mod normal, Mailman trimite mesajele normale în pachete către serverul de mail.  Acest mod este mai eficient, deoarece reduce traficul dintre Mailman şi server.
    
    <p>Totuşi, unele liste pot câştiga de pe urma unei abordări mai personale.  În acest caz, Mailman va genera câte un mesaj nou pentru fiecare abonat al listei.  Activarea acestei opţiuni poate scădea performanţele listei dumneavoastră deci va trebui să luaţi în calcul dacă acest tip de personalizare merită aplicat, sau dacă nu există şi alte metode de a obţine rezultatul dorit.  De asemenea, va trebui să monitorizaţi încărcarea sistemului dumneavoastră, pentru a vă asigura că este î?n limite acceptabile.</p>
    
    <p>Alegeţi <em>Nu</em> pentru a dezactiva personalizarea mesajelor şi a le trimite în pachete.  Alegeţi <em>Da</em> pentru a personaliza livrarea şi a permite adăugarea de variabile suplimentare în headere şi footere. (vezi mai jos).  În plus, selecând opţiunea <em>Personalizare completă</em>, headerul <code>To:</code> al mesajului publicat va fi modificat pentru a conţine adresa abonatului, în loc de adresa de publicare a listei.</p>
    
    <p>

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
ro: Adresă de email invalidă: %(toaddr)s

en: Not authenticated
ro: Neautentificat

en: Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove them.
ro: Nu şterg arhivele.  Reinvocaţi folosind parametrul -a pentru a le şterge.

en: Not subscribed
ro: Nu sunt abonaţi

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
ro: Notă: Devreme de aceasta este o listă de liste de discuţii,
    notele administrative precum reamintirea parolei vă va fi trimisă
    la adresa dumneavoastră administrativă, %(addr)s.

en: Note: your list delivery is currently disabled%(reason)s.
ro: Notă: livrarea mesajelor listei este în acest moment dezactivată%(reason)s.

en: Nothing to do.
ro: Nimic de făcut.

en: Notice: %(discarded)d old request(s) automatically expired.
ro: Notă: %(discarded)d mesajele vechi expirate automat.

en: Notifications
ro: Notificări

en: Nov
ro: Noi

en: November
ro: Noiembrie

en: October
ro: Octombrie

en: Off
ro: Oprit

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
ro: Bine, bine, moderatorul listei încă va mai avea
        posibilitatea de a aproba sau respinge acest mesaj.

en: On
ro: Pornit

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
ro: Lunar, parola de acces vă va fi trimisă ca un mesaj de reamintire.

en: One of -i or -o is required
ro: Unul din parametri -i sau -o este necesar

en: One of these actions is taken when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
ro: Una din aceste acţiuni este aplicată atunci când mesajul îndeplineşte cel puţin una din regulile de filtrare a conţinutului, însemnând că tipul top-level este în lista <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter_mime_types</a>, sau tupil top-level <strong>nu</strong> este în lista <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass_mime_types</a>, sau în cazul în care după filtrarea conţinutului, mesajul devine nul. <p>Notaţi faptul că acţiunea nu este aplicată dacă după filtrare, mesajul mai are conţinut.  În acest caz, mesajul este întotdeauna re-trimis listei.
    <p>Când mesajele sunt ignorate, este înregistrat un mesaj în jurnal (log), conţinând Message-ID-ulmesajului ignorat.  Când mesajele sunt respinse sau retrimise proprietarului listei, este inclus motivul acestei acţiuni în notificarea de eşec (bounce) trimisă.  Atunci când mesajele sunt reţinute, ele sunt salvate într-un director special pentru revizuirea (şi eventuala salvare) de către administrator, dar altfel sunt ignorate.  Această ultimă opţiune este disponibilă numai dacă este activată de către administratorul site-ului.

en: Only one -f switch allowed
ro: Numai parametrul -f este permis

en: Only one of -i or -o is allowed
ro: Doar unul din parametri -i sau -o este permis

en: Open list, moderated group
ro: Listă deschisă, grup moderat

en: Original Message
ro: Mesaj original

en: Other Administrative Activities
ro: Alte activităţi administrative

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
ro: Toate listele de discuţii de pe %(hostname)s

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
ro: PID nu poate fi citit în: %(pidfile)s

en: Page Unchanged.
ro: Codul HTML este neschimbat.

en: Password // URL
ro: Parola // URL

en: Password change failed.
ro: Schimbarea parolei a eşuat.

en: Password changed.
ro: Parola a fost schimbată.

en: Password reminder
ro: Mesaj de reamintire a parolei

en: Password successfully changed.
ro: Parola a fost modificată cu succes.

en: Password:
ro: Parola:

en: Password:
ro: Parola:

en: Passwords
ro: Parole

en: Passwords did not match!
ro: Parolele nu se potrivesc!

en: Passwords do not match; no changes made.
ro: Parolele nu se potrivesc; nu modific nimic.

en: Passwords may not be blank
ro: Parolele nu pot fi nule

en: Pattern (as regexp):
ro: Model (ca şi regexp):

en: Pending subscriptions:
ro: Cereri de abonare în aşteptare:

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
ro: Execută toate actualizările necesare.
    
    Folosire: %(PROGRAM)s [opţiuni]
    
    Opţiuni:
        -f/--force
            Forţează rularea procedurilor de actualizare.  În mod normal,
            dacă versiunea instalată este aceeaşi cu cea curentă (sau dacă
            încercaţi un downgrade), nu se execută nimic.
    
        -h/--help
            Tipăreşte acest mesaj de ajutor şi termină execuţia programului.
    
    Folosiţi acest script pentru a vă uşura munca de actualizare
    a programului Mailman de la o versiune anterioară. Ştie să acualizeze
    de la versiuni începând cu 1.0b4 (?).

en: Permanently ban from this list
ro: Exclude definitiv de pe această listă

en: Permanently remove mailing list %(realname)s
ro: terg definitiv lista de discuţii %(realname)s

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
ro: Ĺterg definitiv lista de discuţii <em>%(realname)s</em>

en: Pickling archive state into
ro: Conserv informaţiile de stare ale arhivei

en: Plain
ro: Text

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
ro: Vă rugăm să *nu* publicaţi cereri administrative pe lista de discuţii.  Dacă
    doriţi să părăsiţi această listă, vizitaţi %(listurl)s sau trimiteţi un mesaj
    conţinând doar cuvântul 'help' la adresa de cereri, %(request)s,
    pentru a obţine informaţii suplimentare.

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
ro: Vă rugăm să introduceţi în câmpul de mai jos codul de confirmare
        (sau <em>cookie</em>) pe care l-aţi primit în mesajul e-mail.
        Apoi apăsaţi butonul <em>Trimite</em>pentru a putea trece
        la următorul pas al confirmării.

en: Please enter your email address
ro: Vă rugăm, introducei adresa de email:

en: Please specify either -p or -m.
ro: Specificaţi ori -p ori -m

en: Please trim the recipient list; it is too long.
ro: Vă rugăm să micşoraţi lista destinatarilor; este prea lungă.

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
ro: Politici de gestionare a mesajelor livrate imediat listei.

en: Polish
ro: Poloneză

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
ro: Sondează serverele NNTP pentru mesaje de trimis spre listele de discuţii.
    
    Folosire: gate_news [opţiuni]
    
    Unde opţiunile sunt
    
        --help
        -h
            afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese (Brazil)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Post by non-member to a members-only list
ro: Publicat de o persoană neabonată pe o listă exclusivă

en: Post to moderated list
ro: Publicat pe o listă suprevegheată

en: Posted message canceled
ro: Mesajul publicat a fost anulat

en: Poster
ro: Expeditor

en: Posting Held for Approval
ro: Mesajul este reţinut pentru aprobare

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
ro: Public mesajul dumneavoastră intitulat: "%(subject)s"

en: Posting to a moderated newsgroup
ro: Publicarea la un newsgroup supravegheat

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
ro: Publicarea pe o listă restricţionată după expeditor necesită aprobare

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ro: Mesajele trimise de oricare dintre aceşti non-membri vor fi automat ignorate.  Cu alte cuvinte, mesajele vor fi şterse fără nici o procesare sau notificare ulterioară.  Deşi expeditorul nu va primi nici o notificare sau vreun mesaj returnat, moderatorii listei au opţiunea de a <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards">primi copii ale mesajelor auto-ignorate</a>.
    
    <p>Adăugaţi adresele câte una pe linie; începeţi fiecare linie cu un caracter <strong>^</strong> pentru a desemna o expresie regulată</p>.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ro: Mesajele trimise de oricare dintre aceşti non-membri vor fi automat respinse.  Cu alte cuvinte, mesajele lor vor fi returnate expeditorului, cu o notificare a respingerii automate.  Această opţiune nu este cea mai potrivită în cazul spammerilor recunoscuţi, în cazul lor mesajele trebuind <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">ignorate automat</a>.
    
    <p>Adăugaţi adresele câte una pe linie; începeţi fiecare linie cu un caracter <strong>^</strong> pentru a desemna o expresie regulată</p>.

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
ro: Mesajele de la oricare din aceşti expeditori non-membri vor fi imediat reţinute pentru aprobare de către moderatorii listei.  Expeditorul va primi un mesaj de notificare, care îi va permite să anuleze mesajul reţinut.  Adăugaţi adresele câte una pe rând, folosind caracterul ^ pentru a desemna o expresie regulată.

en: Postings to:  %(postaddr)s
ro: Publicarea la:  %(postaddr)s

en: Preferred language:
ro: Limba preferată:

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
ro: Adaug un prefix headerului <tt>Subiect</tt> pentru mesajele trimise spre newsgroup?

en: Prefix for subject line of list postings.
ro: Prefixul subiectului mesajelor listei.

en: Preserve
ro: Păstrează

en: Preserve message for site administrator
ro: Păstrează mesajul pentru administratorul site-ului

en: Preserve messages for the site administrator
ro: Păstrează mesajele pentru administratorul site-ului

en: Print the Mailman version.
ro: Tipăreşte versiunea Mailman.

en: Privacy options...
ro: Opţiuni de intimitate...

en: Private Archive Error
ro: Eroare la arhiva privată

en: Private Archive Error - %(msg)s
ro: Eroare la arhiva privată - %(msg)s

en: Private archive file not found
ro: Fişierul de arhivă privată nu a fost găsit

en: Problems found:
ro: Probleme găsite:

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
ro: Listele de discuţii publice de la %(hostname)s:

en: Python Powered
ro: Motorizat de Python

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
ro: RFC 2369 defineşte un set de headere List-* ce sunt adăugate în mod normal oricărui mesaj trimis listei. Aceste headere vin în ajutorul abonaţilor ce folosesc clienţi de e-mail care respectă standardele, şi ar trebui să fie activate întotdeauna.
    <p>Totuşi, nu toţi clienţii de e-mail respectă standardele în întregime, şi în cazul unui număr mare de abonaţi ce folosesc clienţi non-standard, ei pot fi deranjaţi de aceste headere suplimentare.  Ca un prim pas trebuie să încercaţi să educaţi abonaţii în privinţa acestor headere şi cum să le ascundă în clienţii lor de e-mail.  Ca ultimă măsură puteţi apela la dezactivarea acestor headere, dar acest lucru nu este deloc recomandat (şi în viitor oricum s-ar putea să nu mai puteţi interveni asupra acestor headere).

en: Re-enable mailing list membership
ro: Reactivează abonamentul la lista de discuţii

en: Re-enable membership
ro: Reactivează

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
ro: Regenerează fişierele arhivă (gzip) Pipermail.
    
    Acest script ar trebui să ruleze noaptea din cron.  Când este rulat
    din linia de comandă, următorul format este recunoscut:
    
    Folosire: %(program)s [-v] [-h] [numeliste]
    
    Unde:
        --verbose
        -v
            afişează fiecare fişier ce este comprimat
    
        --help
        -h
    
            afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia
    
        listnames
            Opţional, comprimă doar fişierele .txt pentru listele date.
            Fără acest parametru, toate listele ce pot fi arhivate sunt
            procesate.

en: Re-opening all log files
ro: Redeschid toate fişierele de jurnal (log)

en: Re-run as %(MAILMAN_USER)s (or root) with -f flag to fix
ro: Re-rulaţi ca şi %(MAILMAN_USER)s (sau root) cu opţiunea -f pentru a repara

en: Reason for refusal
ro: Motivul refuzului

en: Reason:
ro: Motivul:

en: Rebuild a list's archive.
    
    Use this command to rebuild the archives for a mailing list.  You may want to
    do this if you edit some messages in an archive, or remove some messages from
    an archive.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] <listname> [<mbox>]
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        -q / --quiet
            Make the archiver output less verbose.
    
        --wipe
            First wipe out the original archive before regenerating.  You usually
            want to specify this argument unless you're generating the archive in
            chunks.
    
        -s N
        --start=N
            Start indexing at article N, where article 0 is the first in the mbox.
            Defaults to 0.
    
        -e M
        --end=M
            End indexing at article M.  This script is not very efficient with
            respect to memory management, and for large archives, it may not be
            possible to index the mbox entirely.  For that reason, you can specify
            the start and end article numbers.
    
    Where <mbox> is the path to a list's complete mbox archive.  Usually this will
    be some path in the archives/private directory.  For example:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> is optional.  If it is missing, it is calculated.
ro: Reconstruieşte arhiva unei liste.
    
    Folosiţi această comandă pentru a reconstrui arhiva unei liste de discuţii.  S-ar putea
    să doriţi acest lucru în urma editării sau ştergerii unor mesaje din arhivă.
    
    Folosire: %(PROGRAM)s [opţiuni] <numelistă> [<mbox>]
    
    Unde opţiunile sunt:
        -h / --help
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia programului
    
        -q / --quiet
            Afişează mai puţine detalii la procesare.
    
        --wipe
            Şterge mai întâi arhiva originală înainte de regenerare.  De obicei veţi
            dori să folosiţi această facilitate, excepţie făcând cazurile în care regeneraţi arhiva
            pe bucăţi.
    
        -s N
        --start=N
            Începe indexarea la articolul N, unde 0 este primul articol din mbox.
            Valoarea predefinită este 0.
    
        -e M 
        --end=M
            Termină indexarea la articolul M.  Acest script nu este foarte eficient
            în privinţa memoriei utilizate, şi în cazul unor arhive mari, este posibil
            să nu puteţi indexa întregul mbox.  Din acest motiv, puteţi specifica
            articolele de start şi de sfârşit pentru indexare.
    
    Unde <mbox> este calea către arhiva completă mbox a listei.  De obicei, aceasta va fi
    o cale spre directorul archives/private.  De exemplu
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> este opţional.  Dacă lipseşte, va fi calculat.

en: Receive digests?
ro: Doriţi rezumate zilnice?

en: Received:
ro: Recepţionat:

en: Recipient filters
ro: Filtre pentru recipiente

en: Recipient&nbsp;filters
ro: Filtre recepţie

en: Regenerate Mailman specific aliases from scratch.
    
    The actual output depends on the value of the `MTA' variable in your mm_cfg.py
    file.
    
    Usage: genaliases [options]
    Options:
    
        -q/--quiet
            Some MTA output can include more verbose help text.  Use this to tone
            down the verbosity.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ro: Regenerează aliasurile specifice Mailman de la zero.
    
    Rezultatul actual depinde de valoarea variabilei MTA din fişierul dumneavoastră mm_cfg.py.
    
    Folosire: genaliases [opţiuni]
    Opţiuni:
    
        -q/--quiet
            Rezultatele date de unii MTA pot include texte explicative mai detaliate.  Folosiţi această comandă pentru a reduce detaliile afişate.
    
        -h/--help
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia.

en: Regular
ro: Normal

en: Reject
ro: Respinge

en: Rejects
ro: Rejectate

en: Reloading pickled archive state
ro: Reîncarc starea arhivei

en: Remind
ro: Reamintire

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ro: Elimină ataşamentele mesajelor care nu au un content-type
                corespunzător.  Lăsaţi acest câmp gol pentru a sări peste
                acest test de filtrare.

en: Remove message attachments that have a matching content
                 type.
ro: Şterge ataşamentele mesajelor cu conţinutul (content-type) specificat.

en: Remove message attachments that have a matching filename
                 extension.
ro: Şterge ataşamentele mesajelor cu conţinutul (content-type) specificat.

en: Removed: %(s)s
ro: Şters: %(s)s

en: Removing %(msg)s
ro: Şterg %(msg)s

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
ro: Cerera către lista %(realname)s a fost respinsă

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
ro: Topica cerută nu este validă: %(topicname)s

en: Require approval
ro: Necesită aprobare

en: Restarting Mailman's master qrunner
ro: Restartez programul principal qrunner al Mailman

en: Return the generated output.
ro: Returnez ieşirea generată.

en: Return to the
ro: Ănapoi la

en: Romanian
ro: Română

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
ro: Rulaţi acest program ca şi root sau ca şi userul %(name)s, sau folosiţi parametrul -u.

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
ro: Rulez %(module)s.%(callable)s()...

en: Russian
ro: Rusă

en: Sat
ro: Sâm

en: Saving list
ro: Salvez lista

en: Search regular expression required
ro: Expresie regulară de căutare obligatorie

en: Search...
ro: Caută...

en: Second
ro: II

en: See
ro: Vezi

en: Select page to edit:
ro: Alegeţi pagina de editat:

en: Send "list created" email to list owner?
ro: Trimit un mesaj "Lista a fost creată" către proprietarul listei?

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
ro: Trimit mesajul de bun rămas membrilor la părăsirea listei?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
ro: Trimit o notă către expeditor când mesajul acestuia este reţinut pentru aprobare?

en: Send monthly password reminders?
ro: Trimit mesaje lunare de reamintire a parolei?

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
ro: Trimit notificări de noi abonaţi către proprietarul listei?

en: Send notifications to the list owner?
ro: Trimit notificări proprietarului listei?

en: Send password reminders for all lists to all users.
    
    This program scans all mailing lists and collects users and their passwords,
    grouped by the list's host_name if mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW is true.  Then
    one email message is sent to each unique user (per-virtual host) containing
    the list passwords and options url for the user.  The password reminder comes
    from the mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, which must exist.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -l listname
        --listname=listname
            Send password reminders for the named list only.  If omitted,
            reminders are sent for all lists.  Multiple -l/--listname options are
            allowed.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ro: Trimite mesaje de reamintire a parolelor pentru toate listele şi pentru toţi utilizatorii.
    
    Acest program scanează toate listele de discuţii, colectează utilizatorii şi parolele lor,
    grupaţi după parametrul de listă host_name dacă mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW este adevărat.
    Apoi este trimis câte un mesaj la fiecare utilizator (pentru fiecare domeniu virtual),
    conţinând parolele listei şi adresele URL de opţiuni pentru utilizator Mesajul de reamintire
    a parolei este trimis de la mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, care trebuie să existe.
    
    Folosire: %(PROGRAM)s [opţiuni]
    
    Opţiuni:
        -l listname
        --listname=listname
            Trimite mesaje de reamintire a parolei nuami pentru lista indicată.
            Dacă este omis, mesajele vor fi trimise pentru toate listele.
            Sunt permise opţiuni multiple -l/--listname.
    
        -h/--help
            Afişează acest mesaj de ajutor şi termină execuţia.

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
ro: Trimit mesajele de reamintire a parolei la adresa "-owner" în loc să le trimit direct la utilizator.

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
ro: Trimit utilizatorului confirmarea de dezabonare?

en: Send welcome message to newly subscribed members?
ro: Trimit mesajul de bun venit noilor abonaţi ai listei?

en: Send welcome messages to new subscribers?
ro: Trimit mesaje de bun venit noilor abonaţi?

en: Sender discarded message via web.
ro: Expeditorul a anulat mesajul prin intermediul paginii web.

en: Sender is explicitly forbidden
ro: Expeditorul are interdicţie explicită

en: Sender&nbsp;filters
ro: Filtre expeditori

en: September
ro: Septembrie

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Server Local Time
ro: Ora locală pe server

en: Set
ro: Activează

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
ro: Alegeţi 'da' pentru această opţiune atunci când doriţi aceastâ listă să transmită doar mesaje în cascadă către alte liste.  Odată setată, meta-notificările, precum confirmările şi mesajele de reamintire a parolei vor fi redirectate către o adresă derivată din adresa abonatului, având valorile "umbrella_member_suffix" adăugate la numele abonatului.

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
ro: Setez host_name la valoarea: %(mailhost)s

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
ro: Setarea acestei opţiuni determină transformarea adreselor membrilor afişate pe listele web (atât ca şi text, cât şi ca link) astfel încât să nu fie recunoscute imediat ca şi adrese de email.  Intenţia este de a preveni colectarea acestor adrese de scannerele automate folosite de spammeri.

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
ro: Această opţiune va determina Mailman să înceapă un nou volum
    la trimiterea următoarei ediţii.

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
ro: Setez web_page_url la valoarea: %(web_page_url)s

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
ro: Să convertească Mailman părţile <tt>text/html</tt> în text simplu?
    Această conversie se realizează după ce toate ataşamentele MIME au fost eliminate.

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
ro: Să filtreze Mailman traficul listei
    conform regulilor de mai jos?

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
ro: Doriţi ca Mailman să vă notifice, în calitate de proprietar al listei,              în momentul în care un membru este dezabonat din cauza
                 eşecurilor de transmitere (bounces) ?

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
ro: Să vă atenţioneze Mailman, în calitate de proprietar al listei,
                cănd eşecurile de livrare (bounces) vor duce la dezactivarea
                abonamentului unui utilizator?

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
ro: Să efectueze Mailman o capturare (<em>catchup</em>) din newsgroup?

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
ro: Să asigure Mailman procesarea automată a eşecurilor (bounces) de livrare?

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
ro: Să personalizeze Mailman fiecare livrare individuală (non-digest)?. Acest fapt este deseori util în cazul listelor de anunţuri, dar citiţi <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">secţiunea de detalii</a> pentru a vedea implicaţiile în performanţă.

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -owner address?
ro: Să trimită Mailamn un răspuns automat la mesajele trimise către
                 adresa -owner ?

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
ro: Să trimită Mailman un răspuns automat la emailurile trimise către
                 adresa -request?  Dacă da, veţi decide dacă Mailman va
                 ignora mesajul original, sau îl va înainta sistemului ca şi              comandă mail normală.

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
ro: Să trimită Mailman un răspuns automat la expeditori?

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
ro: Să trimită Mailman următoarea ediţie chiar acum, dacă nu este goală ?

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
ro: Să trimită Mailman către dumneavoastră, proprietarul listei, orice mesaje de eşec
    ce nu au fost detectate de procesorul de alerte (bounce processor)?
    <em>Da</em> este recomandat.

en: Should Mailman start a new digest volume?
ro: Să înceapă Mailman un nou volum de rezumat?

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
ro: Rezumatul trebuie trimis zilnic, sau când pragul limită al mărimii este atins?

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
ro: Trebuie administratorii să primească notificări ale abonărilor şi dezabonărilor?

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
ro: Să şterg orice header de genul <tt>Reply-To:</tt> din mesajul original ?  Dacă da, acesta va fi şters chiar dacă adăugaţi sau nu din Mailman un header explicit <tt>Reply-To:</tt>.

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
ro: Să trimit moderatorior listei o copie a mesajelor de la expeditori neabonaţi, care sunt automat ignorate?

en: Should messages from this mailing list include the
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (i.e. <tt>List-*</tt>) headers?  <em>Yes</em> is highly
                     recommended.
ro: Să includă mesajele acestei liste şi headerele <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a> (de ex: <tt>List-*</tt>) ?  <em>Da</em> este foarte recomandat.

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
ro: Trebuie noii membrii să fie carantinaţi înainte de a 
        avea dreptul să publice mesaje nemoderate pe această listă?  Răspundeţi <em>Da</em>
        pentru a reţine din oficiu mesajele noilor membrii pentru aprobare.

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
ro: Să fie trimise noile mesaje ale listei şi către newsgroup?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
ro: Să fie noile mesaje ale newsgroup-ului trimise şi către listă?

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
ro: Mesajele includ şi headerul <tt>List-Post:</tt>?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
ro: Să primească moderatorii listei notificări imediate despre cererile noi, precum şi note zilnice despre cele adunate?

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
ro: Este filtrul de topici activat sau dezactivat?

en: Show member addresses so they're not directly recognizable
                 as email addresses?
ro: Afişez adresele membrilor astfel încât să nu fie direct recunoscute ca fiind adrese de email?

en: Show the contents of one or more Mailman queue files.
    
    Usage: show_qfiles [options] qfile ...
    
    Options:
    
        -q / --quiet
            Don't print `helpful' message delimiters.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
    Example: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck
ro: Afişează conţinutul unuia sau mai multor fişiere queue Mailman.
    
    Folosire: show_qfiles [opţiuni] qfile ...
    
    Opţiuni:
    
        -q / --quiet
            Nu tipări delimitatorii de ajutor în mesaj;
    
        -h / --help
            Tipăreşte acest mesaj de ajutor şi termină execuţia progrsmului
    
    Exeplu: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck

en: Show this list grouped/sorted by
ro: Arată această listă grupată/sortată pe

en: Shutting down Mailman's master qrunner
ro: Opresc total programul principal qrunner al Mailman

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
ro: Lista site-ului lipseşte: %(sitelistname)s

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skipped content of type %(partctype)s
ro: Am sărit conţinutul de tipul %(partctype)s

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
ro: A apărut o eroare necunoscută în timpul creării listei.
                    Contactaţi administratorul site-ului pentru asistenţă tehnică.

en: Spam Filter Regexp:
ro: Filtru Regexp Spam:

en: Spam Filter Rule %(i)d
ro: Regula de filtrare a spam-ului: %(i)d

en: Spam&nbsp;filters
ro: Filtre SPAM

en: Spanish (Spain)
ro: Spaniolă (Spania)

en: Stale pid file removed.
ro: Fişierul stale pid a fost şters.

en: Starting Mailman's master qrunner.
ro: Pornesc programul principal qrunner al Mailman

en: States table for the finite-states-machine parser:
                0  idle
                1  filename-or-comment
                2  msgid
                3  msgstr
                4  end
ro: Tabelul de stare pentru parserul finite-states-machine:
                0  idle
                1  nume de fişier sau comentariu
                2  msgid
                3  msgstr
                4  sfârşit

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit All Data
ro: Salvează toate datele

en: Submit Changes
ro: Salvează modificările

en: Submit My Changes
ro: Salvează modificările

en: Submit Your Changes
ro: Salvează modificările

en: Subscribe
ro: Abonează

en: Subscribe results page
ro: Abonamente - pagina de rezultate

en: Subscribe these users now or invite them?
ro: Abonez acum aceşti utilizatori sau doar îi invit?

en: Subscribe to list %(listname)s
ro: Mă abonez la lista %(listname)s

en: Subscribed: %(member)s
ro: A fost abonat: %(member)s

en: Subscribing
ro: Abonarea

en: Subscription Requests
ro: Cereri de abonare

en: Subscription request
ro: Cerere de abonare

en: Subscription request confirmed
ro: Cererea de abonare a fost confirmată

en: Subscription request succeeded.
ro: Cererea de abonare a fost trimisă.

en: Subscription&nbsp;rules
ro: Reguli de abonare

en: Successfully Removed:
ro: Au fost dezabonaţi cu succes:

en: Successfully Unsubscribed:
ro: Au fost dezabonaţi cu succes:

en: Successfully invited:
ro: Au fost invitaţi cu succes:

en: Successfully subscribed:
ro: Au fost abonaţi cu succes:

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
ro: Sufixul folosit atunci când această listă este o umbrelă pentru alte liste
    conform parametrului anterior "umbrella_list".

en: Sun
ro: Dum

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Synchronize a mailing list's membership with a flat file.
    
    This script is useful if you have a Mailman mailing list and a sendmail
    :include: style list of addresses (also as is used in Majordomo).  For every
    address in the file that does not appear in the mailing list, the address is
    added.  For every address in the mailing list that does not appear in the
    file, the address is removed.  Other options control what happens when an
    address is added or removed.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] -f file listname
    
    Where `options' are:
    
        --no-change
        -n
            Don't actually make the changes.  Instead, print out what would be
            done to the list.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the newly added members a welcome
            message, overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting
            is.  With -w=yes or -w, the welcome message is sent.  With -w=no, no
            message is sent.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the goodbye message to removed members,
            overriding whatever the list's `send_goodbye_msg' setting is.  With
            -g=yes or -g, the goodbye message is sent.  With -g=no, no message is
            sent.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Selects whether to make newly added members receive messages in
            digests.  With -d=yes or -d, they become digest members.  With -d=no
            (or if no -d option given) they are added as regular members.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifies whether the admin should be notified for each subscription
            or unsubscription.  If you're adding a lot of addresses, you
            definitely want to turn this off!  With -a=yes or -a, the admin is
            notified.  With -a=no, the admin is not notified.  With no -a option,
            the default for the list is used.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
            This option is required.  It specifies the flat file to synchronize
            against.  Email addresses must appear one per line.  If filename is
            `-' then stdin is used.
    
        --help
        -h
            Print this message.
    
        listname
            Required.  This specifies the list to synchronize.
ro: Sincronizează lista membrilor unei liste cu un fişier.
    
    Acest script este util când aveţi o listă de discuţii Mailman şi o listă de adrese în stilul :include: (folosit de asemena şi în Majordomo).  Pentru fiecare adresă din fişier care nu se regăseşte în lista abonaţilor, aceasta este adăugată.  Pentru fiecare adresă din lista abonaţilor, şi care nu se regăseşte în fişier, aceasta este ştearsă.  Alte opţiuni controlează ce se întâmplă când o adresă nouă este adăugată sau ştearsă.
    
    Folosire:%(PROGRAM)s [opţiuni] -f fişier numelistă
    
    Unde opţiunile sunt:
    
        --no-change
        -n
            Nu face nici o modificare; în schimb, afişează
            ce trebuie modificat în listă.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Alege dacă va fi sau nu trimis noilor abonaţi un mesaj de întâmpinare,
            indiferent de valoarea parametrului listei 'send_welcome_msg'.  Folosind
            -w=yes sau doar -w, mesajul este trimis; folosind -w=no, nu se trimite nici un mesaj.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Alege dacă va fi sau nu trimis un mesaj de rămas bun celor de părăsesc lista,
            indiferent de valoarea parametrului 'send_goodbye_message'.  Folosind
            -g=yes sau doar -g, mesajul va fi trimis; folosind -g=no, nu se trimite nici un mesaj.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Alege modul de livrare a mesajelor pentru noii abonaţi.  Folosind -d=yes sau doar -d,
            noii abonaţi vor primi mesajele adunate în volume (digest), iar cu parametrul -d=no
            (sau dacă opţiunea -d lipseşte) noii abonaţi vor primi mesajele individual.
    
        --notofyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifică dacă administratorul listei va fi sau nu notificat pentru fiecare abonare
            sau părăsire a listei.  Dacă adăugaţi un număr foarte mare de adrese, cu siguranţă
            veţi dori să dezactivaţi această opţiune!  Folosind -a=yes sau doar -a,
            administratorul este notificat.  Dacă nu adăugaţi opţiunea -a, este folosită valoarea implicită
            pentru listă.
    
        --file <fişier | ->
        -f <fişier | ->
            Acest parametru este obligatoriu.  El specifică fişierul cu care se va face sincronizarea.
            Adresele de e-mail trebuie scrise câte una pe linie.  Dacă numele fişierului este '-', atunci
            este folosit stdin.
    
        --help
        -h
            Afişează acest mesaj.
    
        numelistă
            Necesar; acesta este numele listei de sincronizat.

en: System error, bad content: %(content)s
ro: Eroare de sistem, conţinut eronat: %(content)s

en: Tend to pending moderator requests
ro: Cereri în aşteptarea moderării

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
ro: Textul de încheiere adăugat la sfârşitul fiecărui mesaj livrat imediat.

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
ro: Textul ataşat (ca şi mesaj final) la sfărşitul rezumatelor.

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
ro: Textul ataşat (ca şi mesaj iniţial, înainte de sumar) la începutul rezumatelor.

en: Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 message.
ro: Textul introductiv adăugat înaintea oricărui mesaj livrat imediat.

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
ro: Textul trimis persoanelor care părăsesc lista.  Dacă lipseşte, nici un text special nu va fi adăugat la mesajul de confirmare a dezabonării.

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
ro: Textul ce este inclus în orice
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >notă de respingere</a> trimisă
                 membrilor supravegheaţi ce publică mesaje pe acestă listă.

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
ro: "Numele serverului" (host name) este numele folosit pentru toate adresele de e-mail relative la lista mailman pe acest server şi în general este adresa definită în înregistrările MX. Acest parametru se dovedeşte  util în cazul selectării dintre nume de servere ce au adrese multiple.

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
ro: <em>Administratorii listei</em> sunt cei ce au controlul absolut asupra
    tuturor parametrilor acestei liste de discuţii.  Ei au posibilitatea să modifice
    orice parametru de configurare, prin intermediul acestor pagini web.
    
    <p><em>Moderatorii listei</em> au permisiuni mai limitate; ei nu pot
    modifica orice parametru de configurare a listei, dar au dreptul să proceseze
    cererile în aşteptare, inclusiv aprobarea sau respingerea cererilor de abonare
    şi moderarea mesajelor reţinute.  Desigur, şi <em>administratorii listei</em>
    pot gestiona cererile în aşteptare.
    
    <p>Pentru a putea separa sarcinile dintre administratori şi moderatori,
    trebuie să setaţi parole separate în câmpurile de mai jos, şi de asemenea
    să furnizaţi adresele de email ale moderatorilor listei, în 
    <a href="%(adminurl)s/general">secţiunea de opţiuni generale</a>.

en: The <tt>List-Post:</tt> header is one of the headers
                 recommended by
                 <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 However for some <em>announce-only</em> mailing lists, only a
                 very select group of people are allowed to post to the list; the
                 general membership is usually not allowed to post.  For lists of
                 this nature, the <tt>List-Post:</tt> header is misleading.
                 Select <em>No</em> to disable the inclusion of this header. (This
                 does not affect the inclusion of the other <tt>List-*:</tt>
                 headers.)
ro: Headerul <tt>List-Post</tt> este unul din headerele recomandate de <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.  Totuşi, în cazul unor <em>liste de anunţuri</em>, doar un grup foarte restrâns de abonaţi are dreptul de a publica mesaje, în timp ce restul abonaţilor nu are acest drept.  În acest caz, headerul <tt>List-Post</tt> este confuz.  Selectaţi <em>Nu</em> pentru a dezactiva acest header. (Acest fapt nu afectează însă includerea celorlalte headere <tt>List-*:</tt>.)

en: The Mailman Replybot
ro: Robotul de răspunsuri automate Mailman

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
ro: Săptămâna ce începe Luni, %(day)i %(month)s %(year)i

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
ro: Comanda 'join' este sinonimă cu

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
ro: Comanda 'leave' este sinonimă cu 'unsubscribe'.

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
ro: Comanda 'remove' este sinonimă cu 'unsubscribe'.

en: The address requesting to be changed has
                        been subsequently unsubscribed.  This request has been
                        cancelled.
ro: Adresa pentru care a fost cerută modificarea
                        a fost între timp dezabonată de le listă.  Această cerere
                        a fost anulată.

en: The address requesting unsubscription is not
                    a member of the mailing list.  Perhaps you have already been
                    unsubscribed, e.g. by the list administrator?
ro: Adresa de la care vine cererea de dezabonare nu este
                    înregistrată ca abonată pe listă.  Este posibil să fiţi deja
                    dezabonat(ă), de ex. de către administratorul listei?

en: The attached message has been automatically discarded.
ro: Mesajul ataşat a fost automat ignorat.

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
ro: Mesajul ataşat se încadrează în regulile de filtrare de conţinut ale listei %(listname)s şi a fost blocat. Dumneavoastră aţi primit singura copie a mesajului ignorat.

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
ro: Mesajul ataşat a fost recepţionat ca un eşec, însă formatul de notificare de eşec nu este recunoscut, sau nu am putut extrage nici o adresă de abonat din sursă.  Această listă de discuţii a fost configurată să trimită toate mesajele de eşec nerecunoscute către administratorii listei.
    
    Pentru mai multe detalii, urmăriţi: %(adminurl)s

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
ro: Modificarea acestui nume folosind majuscule sau minuscule poate fi realizată în caz de nevoie: substantiv comun, acronim, parte dintr-un titlu unde toate literele sunt majuscule, etc.  Totuşi, nu uitaţi că acest nume va fi folosit ca şi adresă de e-mail (de ex. în mesajele de confirmare a abonării), deci este recomandat să <em>nu</em> faceţi alte modificări.
    (Adresele de e-mail nu sunt afectate de tipul caracterelor - majuscule sau miuscule - dar sunt afectate de orice alte modificări :-)

en: The current archive
ro: Arhiva curentă

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
ro: Adresa pe care aţi dat-o este interzisă pe această listă.
            Dacă credeţi că această restricţie este eronată, vă rugăm să
            contactaţi proprietarii listei la %(listowner)s.

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
ro: Adresa de email pe care aţi specificat-o este interzisă pe această listă.
    Dacă credeţi că această restricţie este eronată, vă rugăm să contactaţi
    proprietarii listei la adresa %(listowner)s.

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
ro: Adresa de email pe care aţi furnizat-o nu este validă.
    (De ex. trebuie să conţină un '@')

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
ro: Următoarele substituiri ilegale ale variabilelor au fost găsite în şirul de caractere <code>%(property)s</code>:
    <code>%(bad)s</code>
    <p>Este posibil ca lista dumneavoastră să funcţioneze defectuos până la remedierea problemei.

en: The form lifetime has expired. (request forgery check)
ro: Sesiuna dumneavoastră a expirat.

en: The header filter rule pattern
                    '%(safepattern)s' is not a legal regular expression.  This
                    rule will be ignored.
ro: Şablonul filtrului pentru header '%(safepattern)s' nu este o expresie regulară legală.  Această regulă va fi ignorată.

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
ro: Mesajul reţinut avănd subiectul:
                <em>%(subject)s</em> nu a putut fi găsit.  Cel mai probabil 
                motiv este că moderatorul listei a aprobat sau respins deja
                acest mesaj.  Nu aţi reuşit anularea lui la timp.

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
ro: Mesajul reţinut la care vă referiţi a fost deja
            procesat de către administratorul listei.

en: The hostname of the machine your news server is running on.
ro: Numele maşinii pe care rulează serverul dumneavoastră de ştiri.

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
ro: Adresele de email ale administratorilor listei.  Adresele
    multiple trebuie scrise separat, câte una pe rând.

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
ro: Administratorul listei a dezactivat livrarea rezumatelor
                pentru această listă, astfel încât opţiunea dumneavoastră
                de livrare nu a fost setată.  Oricum, celelalte preferinţe
                au fost setate cu succes.

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
ro: Administratorul listei a dezactivat livrarea individuală (non-digest)
                pentru această listă, astfel încât opţiunea dumneavoastră
    de livrare nu a fost salvată. Totuşi,
                celelalte opţiuni v-au fost setate cu succes.

en: The list administrator may not change the
                        password for a user.
ro: Administratorul listei nu are voie să schimbe
                        parola pentru un utilizator.

en: The list administrator may not change the
                password for this user's other subscriptions.  However, the
                password for this mailing list has been changed.
ro: Administratorul listei nu are voie să schimbe
                parola pentru celelalte abonamente ale utilizatorului. Totuşi,
                parola pentru această listă a fost schimbată

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
ro: Adresele de e-mail ale moderatorilor listei.  Adresele
    multiple trebuie scrise separat, câte una pe rând.

en: The list password cannot be empty
ro: Parola listei nu poate fi nulă

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
ro: Parola listei nu poate fi goală<!-- ignoră -->

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
ro: Lista de discuţii '%(listname)s' a fost creată prin intermediul interfeţei
    web.  Pentru a completa activarea acestei liste, fişierul corespunzător
    /etc/aliases (sau echivalent) trebuie actualizat.  S-ar putea, de asemenea,
    să fiţi nevoit să rulaţi programul 'newaliases'.
    
    Acestea sunt datele din fişierul /etc/aliases:

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
ro: ista de discuţii '%(listname)s' a fost ştearsă prin intermediul interfeţei web.  Pentru a încheia dezactivarea acestei liste de discuţii, fişierele corespunzătoare /etc/aliases (sau echivalente) trebuie actualizate.  De asemenea, s-ar putea să trebuiască să rulaţi programul 'newaliases'.
    
    Iată liniile din fişierul /etc/aliases ce trebuie şterse:

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
ro: Scorul maxim de eşec pentru membrul abonat, peste care
                abonamentul este dezactivat.  Această valoare poate fi
                un număr real.

en: The message's content type was explicitly disallowed
ro: Tipul conţinutului acestui mesaj a fost explicit restricţionat

en: The message's content type was not explicitly allowed
ro: Tipul conţinutului acestui mesaj nu a fost explicit permis

en: The message's file extension was explicitly disallowed
ro: Tipul conţinutului acestui mesaj a fost explicit restricţionat

en: The message's file extension was not explicitly allowed
ro: Tipul conţinutului acestui mesaj nu a fost explicit permis

en: The moderation policy of the newsgroup.
ro: Politica de moderare a newsgroup-ului.

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
ro: Numele grupului Usenet pentru care se face translatarea.

en: The new address is already a member: %(newaddr)s
ro: Noua adresă este deja abonată: %(newaddr)s

en: The new address you requested %(newaddr)s is already a member of the
    %(listname)s mailing list, however you have also requested a global change of
    address.  Upon confirmation, any other mailing list containing the address
    %(safeuser)s will be changed.
ro: Noua adresă %(newaddr)s pe care aţi cerut-o este deja abonată la
    lista de discuţii %(listname)s; totuşi, aţi solicitat o modificare globală
    a adresei.  Până la confirmare, toate celelalte liste de discuţii conţinând
    adresa %(safeuser)s vor fi modificate.

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
ro: Următoarea ediţie va fi trimisă în volumul %(volume)s, numărul %(number)s

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
ro: Numărul de zile după care informaţiile relative la eşecurile de livrare
                (bounces) pentru un membru sunt ignorate, dacă nu au mai apărut
                altele noi între timp.  Această valoare trebuie să fie un întreg.

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
ro: Numărul de zile dintre avertismentele <em>Abonamentul dumneavoastră este dezactivat</em>.  Trebuie să fie o valoare întreagă.

en: The page you saved contains suspicious HTML that could
    potentially expose your users to cross-site scripting attacks.  This change
    has therefore been rejected.  If you still want to make these changes, you
    must have shell access to your Mailman server.
ro: Pagina pe care ai salvat-o conine HTML suspect care
    ar putea expune utilizatorii la atacuri XSS. În consecină, această schimbare
    a fost respinsă. Dacă totui vrei să facei aceste schimbări, trebuie să avei
    shell access la server-ul dumneavoastră Mailman.

en: The public name of this list (make case-changes only).
ro: Numele public al acestei liste (modificaţi doar din/în majuscule/minuscule).

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
ro: Rezultatele mesajului dumneavoastră de comandă sunt prezentate mai jos.
    Ataşat aveţi mesajul original.

en: The results of your email commands
ro: Rezultatele mesajului dumneavoastră de comandă

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
ro: Administratorul site-ului de la adresa %(hostname)s v-a modificat parola de acces la lista de discuţii %(listname)s.  Aceasta este acum
    
        %(notifypassword)s
    
    Asiguraţi-vă că o veţi folosi pentru administrarea ulterioară a listei.
    Puteţi intra acum în secţiunea de administrare a listei dumneavoastră,
    pentru a schimba parola cu una mai convenabilă.
    
    Pagina de administrare a listei dumneavoastră este %(adminurl)s

en: The subscribers list
ro: Lista abonaţilor

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
ro: Textul va fi tratat ca  cod HTML <em>exceptând</em> faptul că
    rândurile noi vor fi traduse în <strong>&lt;br&gt;</strong> - deci puteţi folosi link-uri,
    text formatat, etc. , dar nu introduceţi CR (rând nou) decât în cazurile
    în care doriţi separarea paragrafelor.  Şi nu uitaţi să revizuiţi toate modificările;
    codul HTML eronat (precum unele link-uri cu cod neterminat) pot împiedica
    afişarea corectă a întregii pagini de prezentare a listei.

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="https://docs.python.org/2/library/re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
ro: Filtrul de topici categorizează fiecare e-mail sosit pe baza <a href="https://docs.python.org/2/library/re.html">expresiilor regulate de filtrare</a> pe care le specificaţi mai jos.
    
    Dacă unul din headerele <code>Subject:</code>sau <code>Keywords:</code>
    conţine cuvinte ce se potrivesc cu filtrul de topici, mesajul este amplasat în mod logic
    într-o <em>ramură</em> de topică.
    
    Fiecare utilizator poate alege să primească doar mesajele dintr-o anumită ramură
    (sau ramuri) ale listei de discuţii.
    Orice mesaj ce nu este categorizat într-o ramură la care abonatul este înregistrat
    nu va fi livrat acestuia.
    
    <p>Notaţi că această facilitate funcţionează doar la livrarea individuală a mesajelor,
    şi nu la livrarea volumelor (digest delivery).</p>
    
    <p>De asemenea, corpul mesajului poate fi opţional scanat pentru headere de tipul <code>Subject:</code> şi <code>Keyword:</code>, după cum este specificat în variabila de configurare
    <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>.

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
ro: Comparatorul de topici va scana acest număr de linii din mesaj,
    căutând cuvinte cheie care să se potrivească. Scanarea corpului mesajului se termină la atingerea numărului de linii specificat, sau la întâlnirea unei linii de tip non-header.  Setând această valoare la zero, nici o linie din corpul mesajului nu va fi scanată (adică doar headerele <code>Keywords:</code> şi <code>Subject:</code> vor fi scanate.  Setând valoarea la un număr negativ, atunci toate liniile mesajului vor fi scanate, până la întâlnirea unei linii non-header.

en: The topic pattern '%(safepattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
ro: Formatul '%(safepattern)s al topicii nu este o expresie regulară legală.  Va fi ignorat.

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
ro: Parametrul 'm' este instanţa listei %(listname)s

en: There are no pending requests.
ro: Nu sunt cereri în aşteptare.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the <a href="?VARHELP=general/moderator">email
                 addresses of the list moderators</a>.  Note that the field you
                 are changing here specifies the list administrators.
ro: Există două roluri de proprietate  asociate cu fiecare listă.
    <p><em>Administratorii listei</em> sunt persoane care au controlul absolut asupra tuturor parametrilor acestei liste. Aceştia au dreptul şi posibilitatea de a modifica orice variabile de configurare prin intermediul acestor pagini web.</p> <p><em>Moderatorii listei</em> au permisiuni limitate, ei neavând dreptul de a modifica nici o variabilă de configurare a listei, dar au permisiunea de a procesa cererile în aşteptare, inclusiv aprobarea sau respingerea cererilor de abonare şi procesarea mesajelor din coada de moderare.  Desigur, şi <em>administratorii listei</em> au acest drept.</p>
    
    <p>Pentru a putea separa sarcinile de proprietate în categoriile administrative şi de moderare, trebuie să <a href="passwords">setaţi o parolă separate de moderare</a>, şi de asemenea să publicaţi <a href="?VARHELP=general/moderator">adresele de e-mail ale moderatorilor listei</a>.  Nu uitaţi că acest câmp la care faceţi modificări specifică administratorii listei.</p>

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
ro: Există două roluri de proprietate  asociate cu fiecare listă.
    <p><em>Administratorii listei</em> sunt persoane care au controlul absolut asupra tuturor parametrilor acestei liste. Aceştia au dreptul şi posibilitatea de a modifica orice variabile de configurare prin intermediul acestor pagini web.</p>
    
    <p><em>Moderatorii listei</em> au permisiuni limitate, ei neavând dreptul de a modifica nici o variabilă de configurare a listei, dar au permisiunea de a procesa cererile în aşteptare, inclusiv aprobarea sau respingerea cererilor de abonare şi procesarea mesajelor din coada de moderare.  Desigur, şi <em>administratorii listei</em> au acest drept.</p>
    
    <p>Pentru a putea separa sarcinile de proprietate în categoriile administrative şi de moderare, trebuie să <a href="passwords">setaţi o parolă separate de moderare</a>, şi de asemenea să publicaţi <a href="?VARHELP=general/moderator">adresele de e-mail ale moderatorilor listei</a>.  Nu uitaţi că acest câmp la care faceţi modificări specifică moderatorii listei.</p>

en: There was no digest to send.
ro: Nu au fost ediţii de trimis.

en: There were some problems deleting the mailing list
            <b>%(listname)s</b>.  Contact your site administrator at %(sitelist)s
            for details.
ro: Au apărut nişte probleme la ştergerea listei de discuţii
            <b>%(listname)s</b>.  Contactaţi administratorul site-ului la %(sitelist)s
            pentru detalii.

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
ro: Acestea sunt toate limbile acceptate pe această listă. Notaţi că <a href="?VARHELP=language/preferred_language">limba implicită</a> trebuie inclusă.

en: Third
ro: III

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
ro: Descrierea este folosită când lista de discuţii este prezentată împreună cu alte liste,
    în headere, şi aşa mai departe.  Trebuie să fie cât mai succintă, dar să identifice lista.

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
ro: Aceasta este %(also)so listă ascunsă, însemnând că lista
                membrilor abonaţi este disponibilă numai administratorilor listei.

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
ro: Aceasta este %(also)so listă privată, însemnând că lista
                membrilor abonaţi nu este disponibilă persoanelor externe.

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
ro: Aceasta este %(also)so listă publică, însemnând că lista
                membrilor abonaţi este disponibilă oricui.

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
ro: Aceasta este o listă închisă, înseamnând că cererea dumneavoastră de abonare
                va fi reţinută pentru aprobare.  Veţi fi notificat prin email despre decizia
                moderatorului listei.

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
ro: Aceasta este adresa stabilită în headerul <tt>Reply-To:</tt> când opţiunea <a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a> este setată pentru o adresă explicită (<em>Explicit address</em>).
    
    <p>Există multe motive pentru a nu introduce sau suprascrie headerul <tt>Reply-To:</tt>.  Unul ar fi acela că anumiţi abonaţi depind de setările proprii <tt>Reply-To:</tt> pentru a anunţa o adresă validă de returnare.  Un alt motiv ar fi acela că modificarea headerului <tt>Reply-To:</tt> face foarte dificilă trimiterea de răspunsuri personale.  Vizitaţi link-ul <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">'Reply-To' Munging Considered Harmful</a> pentru o discuţie generală despre acest subiect. Apoi vizitaţi link-ul <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To Munging Considered Useful</a> pentru a studia şi o opinie contrară.</p>
    
    <p>Unele liste de discuţii au restricţii de publicare a mesajelor cu liste paralele dedicate discuţiilor.  Exemple de asemenea liste ar fi listele de actualizare (patch lists) sau de verificare (checkin lists), unde modificările de software sunt publicate de un sistem de control al reviziilor, dar discuţiile despre modificări se poartă pe olistă de discuţii de dezvoltare.  Pentru a veni în sprijinul acestui tip de liste, specificaţi adresa explicită <tt>Reply-To:</tt> aici.  Trebuie, de asemenea, să specificaţi şi <tt>Explicit address</tt> în variabila <tt>reply_goes_to_list</tt></p>
    
    <p>Notaţi că în cazul în care mesajul original conţine un header <tt>Reply-To:</tt> explicit, acesta nu va fi modificat.

en: This list
ro: Această listă

en: This list does not support digest delivery.
ro: Această listă nu suportă livrarea rezumatelor zilnice.

en: This list has no members.
ro: Această listă nu are membri.

en: This list is restricted; your message was not approved.
ro: Această listă este restricţionată; mesajul dumneavoastră nu a fost aprobat.

en: This list only supports digest delivery.
ro: Această listă suportă numai livrarea de rezumate zilnice.

en: This list only supports digest subscriptions!
ro: Această listă suportă doar abonamente la rezumatele zilnice!

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
ro: Această opţiune controlează ce va face Mailman cu headerul <tt>Reply-To:</tt>
    în mesajele publicate pe această listă.
    Atunci când are valoarea <em>Expeditor</em>,
    nici un header <tt>Reply-To:</tt> nu este adăugat,
    deşi dacă acest header există în mesajul original, nu va fi eliminat.
    
    Setarea acestui parametru la oricare din valorile
    <em>Această listă</em> sau <em>Adresă explicită</em>
    va determina Mailman să insereze un header specific <tt>Reply-To:</tt>
    în toate mesajele, suprascriind orice header anterior.
    (<em>Explicit address</em> va insera valoarea adresei <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
    <p>Există multe motive pentru a nu introduce sau modifica headerul <tt>Reply-To:</tt>
    Unul dintre ele ar fi faptul că anumiţi expeditori depind de propriul lor header <tt>Reply-To:</tt>
    pentru a publica o adresă validă de retur.  Un alt motiv ar fi acela că modificarea headerului
    <tt>Reply-To:</tt> face foarte dificilă trimiterea de replici private.
    Urmăriţi link-ul <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">'Reply-To' Munging Considered Harmful</a> pentru o discuţie generală privind acest aspect.
    Vizitaţi apoi şi link-ul <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">'Reply-To' Munging Considered Useful</a> pentru o opinie contrară.</p>
    
    <p>Unele liste de discuţii au restricţii de publicare, cu liste paralele dedicate pentru discuţii.
    Exemplu sunt listele 'patches' sau 'checkin', unde modificările de software se fac de către un sistem de control al reviziilor, iar discuţiile se poartă pe o listă a dezvoltatorilor.  Pentru a permite funcţionarea acestor tipuri de liste, selectaţi <tt>Adresă explicită</tt> şi setaţi adresa <tt>Reply-To:</tt> de mai jos spre lista paralelă.

en: This page allows you as the list owner, to permanently
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
ro: Această pagină vă facilitează, ca şi proprietar al listei, de a şterge definitiv
    această listă de discuţii din sistem.  <strong>Această acţiune nu este reversibilă</strong>,
    aşa că vă sfătuim să apelaţi la ea numai dacă aveţi cetitudinea absolută
    că lista şi-a servit scopul şi nu mai este necesară.
    
    <p>Notaţi că nu vor fi trimise notificări de atenţionare către membrii listei,
    iar după această acţiune orice mesaje trimise către listă sau adresele adiacente
    vor fi returnate ca şi eşecuri.
    
    <p>Aveţi, de asemenea, opţiunea ştergerii arhivelor acestei liste de discuţii în acest moment.
    Apropate întotdeauna este recomandat să <strong>nu</strong> ştergeţi arhivele,
    devreme ce acestea servesc ca şi dovezi ale listei.
    
    <p>Pentru siguranţă, vi se va cere reconfirmarea parolei de administrare a listei.

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
ro: Această secţiune vă permite configurarea politicii de
    afişare a datelor de abonare. De asemenea, puteţi decide dacă aceasta
    este o listă publică sau nu.  Vezi şi secţiunea
    <a href="%(admin)s/archive">Opţiuni de arhivare</a> pentru setări
    separate ale confidenţialităţii arhivelor.

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
ro: Această secţiune permite configurarea diverselor filtre anti-spam, care pot reduce drastic mesajele nedorite primite de membrii listei.

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
ro: Această secţiune vă permite configurarea diverselor filtre bazate pe analiza recipientului mesajului.

en: This value may be either the name of your news server, or
                 optionally of the format name:port, where port is a port number.
    
                 The news server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to an NNTP server, and that NNTP server must
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
ro: Această valoare poate fi ori numele serverului dumneavoastră de ştiri, ori formatul opţional nume:port, unde port este un număr valid de port de acces.
    
    Serverul de ştiri nu face parte din specificaţiile Mailman.  Trebuie să aveţi acces la serverul NNTP, şi acest server să recunoască maşina pe care rulează Mailman ca o fiind capabilă să citească şi să publice ştiri.

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
ro: Acest text (dacă există), va fi adăugat înaintea mesajului de bun venit pentru fiecare nou abonat.  Restul mesajului specifică adresele importante şi URL-urile pentru această listă de discuţii, deci nu trebuie să adăugaţi aceste informaţii aici.  Acest text trebuie să conţină doar detalii specifice, precum regulile de etichetă sau de orientare a listei.
    
    <p>Notaţi că acest text va fi formatat conform următoarelor reguli:
    <ul> <li>Fiecare paragraf este completat astfel încât rândurile nu sunt mai lungi de 70 de caractere.</li> <li>Orice rând care începe cu spaţii nu este completat;</li> <li>O linie goală separă două paragrafe</li> </ul>

en: Thu
ro: Joi

en: To finish creating your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by adding the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
ro: Pentru a încheia crearea listei dumneavoastră de discuţii, trebuie să
    modificaţi fişierul /etc/aliases (sau echivalentul acestuia) prin adăugarea
    următoarelor linii, şi probabil prin rularea programului 'newaliases':

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
ro: Pentru a vă dezabona de la %(realname)s, pentru a primi notificări de reamintire a parolei de acces sau pentru a vă modifica opţiunile de abonament, %(either)s introduceţi adrea dumneavoastră de abonare:
    <p><center>

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
ro: Pentru a accesa paginile de configurare administrative în cazul unei liste nepublicate, deschideţi un URL similar cu acesta, dar având un '/' şi numele %(extra)s al listei adăugate.  Dacă aveţi autoritatea necesară, puteţi de asemenea, <a href="%(creatorurl)s">crea o nouă listă de discuţii</a>.
    
    <p>Puteţi găsi informaţii generale despre listă la

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
ro: Topicile de azi: (%(msgcount)d mesaje)

en: Today's Topics:
ro: Topicile de azi:

en: Too many recipients to the message
ro: Prea multe recipiente (adrese) în mesaj

en: Topic %(i)d
ro: Topica %(i)d

en: Topic filter details
ro: Detalii ale filtrului de topică

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
ro: Cuvintele cheie ale topicii, câte unul pe linie, care trebuie căutate în fiecare mesaj.

en: Topic name:
ro: Numele topicii:

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
ro: Specificaţiile de topică necesită atât un nume, cât şi un şablon.  Topicile incomplete vor fi ignorate.

en: Topics
ro: Topici

en: Tue
ro: Mar

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
ro: Dezactivaţi această opţiune numai dacă aţi planificat abonarea manuală a utilizatorilor şi nu doriţi ca ei să ştie asta.  Această opţiune este foarte utilă pentru migrarea transparentă a altor liste de discuţii către Mailman.

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
ro: Activaţi această opţiune dacă doriţi să trimiteţi membrilor listei notificări lunare de aducere aminte a parolei.  Utilizatorii pot să dezactiveze aceste individual notificări.

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Umbrella list settings
ro: Setările listei umbrelă

en: Uncaught bounce notification
ro: Notificare de eşec neînregistrată

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
ro: Linia Unix-From a fost modificată: %(lineno)d

en: Unknown language: %(lang)s
ro: Limbă necunoscută: %(lang)s

en: Unknown list: %(listname)s
ro: Listă necunoscută: %(listname)s

en: Unknown virtual host: %(safehostname)s
ro: Listă necunoscută: %(safelistname)s

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
ro: Deblochez (dar nu salvez) lista: %(listname)s

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Unsubscribe or edit options
ro: Opţiuni de modificare sau dezabonare

en: Unsubscription Requests
ro: Cereri de dezabonare

en: Unsubscription request
ro: Cerere de părăsire

en: Unsubscription request confirmed
ro: Cererea de dezabonare a fost confirmată

en: Unsubscription request succeeded.
ro: Cererea de dezabonare a fost trimisă.

en: Unsubscription results
ro: Rezultatele dezabonării

en: Updating HTML for article %(seq)s
ro: Actualizez codul HTML pentru articolul %(seq)s

en: Updating Mailman 2.1.4 pending.pck database
ro: Actualizez vechea bază de date pending.pck de tip Mailman 2.1.4

en: Updating Usenet watermarks
ro: Actualizez watermark-urile Usenet

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
ro: Actualizez fişierele de index pentru arhiva [%(archive)s]

en: Updating mailing list: %(listname)s
ro: Actualizez lista de discuţii: %(listname)s

en: Updating the held requests database.
ro: Actualizez baza de date a cererilor reţinute.

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
ro: Actualizez de la versiunea %(hexlversion)s la %(hextversion)s

en: Usage:
ro: Folosire:

en: Use this option to prohibit posts according to specific
                 header values.  The target value is a regular-expression for
                 matching against the specified header.  The match is done
                 disregarding letter case.  Lines beginning with '#' are ignored
                 as comments.
    
                 <p>For example:<pre>to: .*@public.com </pre> says to hold all
                 postings with a <em>To:</em> mail header containing '@public.com'
                 anywhere among the addresses.
    
                 <p>Note that leading whitespace is trimmed from the regexp.  This
                 can be circumvented in a number of ways, e.g. by escaping or
                 bracketing it.
ro: Folosiţi această opţiune pentru a interzice publicarea mesajelor, pe baza unor valori specifice ale headerelor.  Valoarea ţintă este o expresie regulată ce va fi comparată cu headerul specificat.  Comparaţia se face neţinând cont de tipul literelor (majuscule sau minuscule).  Liniile care încep cu # sunt ignorate, fiind considerate comentarii.
    
    <p>De exemplu:
    <pre>to: .*@public.com </pre> spune să reţin toate mesajele cu un header e-mail care conţine '@public.com' orinude printre adrese. </p>
    
    <p>Notaţi că spaţiile goale de la începutul regexp-ului sunt eliminate. Acest fapt poate fi evitat prin mai multe moduri, de exemplu punându-l în paranteze sau prin escape.</p>

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
ro: Folosiţi această opţiune pentu a şterge orice ataşament din lista
    prezentată. Fiecare rând trebuie să conţină un string care să denumească
    un tip MIME, după principiul <tt>tip/subtip</tt>.  Lăsaţi subtipul necompletat
    pentru a şterge toate ataşamentele din tipul major (de ex. <tt>image</tt>.
    
    Liniile goale sunt ignorate
    
    Vedeţi, de asemenea, <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass_mime_types</a>
    pentru lista tipurilor de conţinut acceptate.

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
ro: Această opţiune va elimina orice ataşament al mesajului trimis care nu corespunde unui tip de conţinut definit.  Cerinţele şi formatele sunt exact ca şi în cazul <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types>filter_mime_types</a>.
    
    <p><b>Notă:</b> dacă adăugaţi articole în această listă, dar nu aveţi şi valoarea <tt>multipart</tt> inclusă, toate mesajele cu ataşamente vor fi blocate de filtru.

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
ro: Utilizatorul '%(addr)s' a fost şters din lista: %(listname)s.

en: User address/name
ro: Numele/adresa utilizatorului

en: User specific options page
ro: Opţiuni specifice utilizatorilor

en: Using Mailman version:
ro: Foloseşte Mailman versiunea:

en: Value
ro: Valoare

en: View or edit the list configuration information.
ro: Afişează sau modifică informaţiile de configurare ale listei.

en: View this page in
ro: Afişează această pagină în

en: Visit Subscriber List
ro: Afişaţi lista abobaţilor

en: Visit Subscriber list
ro: Accesează lista abonaţilor

en: Visit the list's admin page
ro: Vizitaţi pagina de administrare a listei

en: Visit the list's info page
ro: Vizitaţi pagina de informaţii generale a listei

en: WARNING: Ignoring duplicate pending ID: %(id)s.
ro: ATENŢIE: Ignor ID duplicat în aşteptare: %(id)s.

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
ro: ATENŢIE: nu am putut asigura asigura lista: %(listname)s

en: WARNING: directory does not exist: %(d)s
ro: ATENŢIE: nu există directorul: %(d)s

en: Warning!  You may encounter permission problems.
ro: Atenţie:  S-ar putea să întâmpinaţi probleme la permisiuni.

en: Warning:
ro: Atenţie:

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
ro: Atenţie: nu am putut şterge %(src)s -- %(rest)s

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
ro: Ne pare rău, dar deja aţi fost dezabonat
            de la această listă de discuţii  Pentru a vă reabona,
            vizitaţi <a href="%(listinfourl)s">pagina de informaţii generale</a> a listei.

en: Wed
ro: Mie

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Welcome email text file
ro: Fişierul text al mesajului email de întâmpinare

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
ro: Bun venit la lista de discuţii "%(realname)s" - list%(digmode)s

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: What steps are required for subscription?<br>
ro: Ce paşi sunt necesari pentru abonare?<br>

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
ro: Când parametrul "umbrella_list" etse setat, indicând faptul că această lista are alte liste ca şi membri, notificările administrative precum confirmările şi notificările de reamintire a parolei nu trebuie să fie trimise membrilor, ci mai degrabă proprietarilor acelor liste.  În acest caz, valoarea acestui parametru este adăugată la adresa de abonament a membrilor.  '-owner' este opţiunea tipică.  Acestă opţiune nu are nici un efect dacă parametrul "umbrella_list" este setat pe "Nu".

en: When <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalization</a> is enabled
    for this list, additional substitution variables are allowed in your headers
    and footers:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
            coerced to lower case.
        <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
            that the user is subscribed with.
        <li><b>user_password</b> - The user's password.
        <li><b>user_name</b> - The user's full name.
        <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
            page.
    </ul>
ro: Când esse activată <a href="?VARHELP=nodigest/personalize">personalizarea</a> pentru această listă, sunt permise variabile de substituţie suplimentare în header şi footer:
    
    <ul>
    <li><b>user_address</b> - adresa utilizatorului, forţată la caractere minuscule;</li>
    <li><b>user_delivered_to</b> - adresa de abonare, cu caracterele iniţiale folosite la abonare;</li> <li><b>user_password</b> - parola utilizatorului;</li>
    <li><b>user_name</b> - numele întreg al utilizatorului;</li> <li><b>user_optionsurl</b> - adresa url către pagina de opţiuni a utilizatorului;</li> </ul>

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are taken to decide whether a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "https://docs.python.org/2/library/re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
ro: Când un mesaj este publicat

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
ro: La generarea unui nou volum de rezumate, numărul volumului este incrementat
    iar numărul ediţiei este readus la valoarea 1.

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from this variable's setting.
ro: Când un nou membru este abonat la această listă, setul iniţial de opţiuni este preluat din valorile acestei variabile.

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
ro: Când este recepţionat un mesaj de la un expeditor neabonat,
    adresa expeditorului este comparată cu adresele din listele adreselor explicit
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">acceptate</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">reţinute</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">respinse</a> (bounced),
    şi respectiv <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">ignorate</a>.
    Dacă nu este găsită nici o corespondenţă, atunci este aplicată această acţiune.

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
ro: Când abonaţii vor să părăsească lista, vor face o cerere de dezabonare, fie prin e-mail, fie pe web. În mod normal, cel mai bine e să permiteţi părăsirea liberă a listei, astfel încât abonaţii să se poată dezabona cu uşurinţă (uneori devii foarte iritat dacă nu poţi părăsi o listă de discuţii!).
    <p>În cazul anumitor liste, totuşi, puteţi impune aprobarea moderatorului înainte ca cererea de părăsire a listei să fie procesată.  Exemple de astfel de liste sunt cele impuse de marile companii, la care toţi angajaţii sunt obligaţi să subscrie.

en: When receiving digests, which format is default?
ro: La primirea rezumatelor, care este formatul prestabilit?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
ro: Odată setat acest parametru, lista abonaţilor este protejată prin acces cu parolă de abonat sau de administrator.

en: When this option is enabled, all list traffic is emergency
                 moderated, i.e. held for moderation.  Turn this option on when
                 your list is experiencing a flamewar and you want a cooling off
                 period.
ro: Când această opţiune este activată, tot traficul listei este moderat în regim de urgenţă, adică toate mesajele sunt reţinute pentru aprobare.  Activaţi această opţiune în momentele în care lista este supusă unor discuţii foarte aprinse şi doriţi să mai calmaţi spiritele pentru o perioadă.

en: When you are done making changes...
ro: Când terminaţi de făcut modificările...

en: When you scrub attachments, they are stored in the archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access them via a web browser. If you want the attachments to
                 totally disappear, you can use content filtering options.
ro: When you scrub attachments, they are stored in archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access via web browser. If you want the attachments totally
                 disappear, you can use content filter options.

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
ro: Când spuneţi agentului Mailman să facă o preluare (catchup) de pe un newsgroup, asta înseamnă că doriţi să începeţi direcţionarea mesajelor către lista de discuţii, de la primul mesaj nou găsit.  Toate mesajele anterioare de pe newsgroup vor fi ignorate.  Asta e ca şi cum aţi fi citit singur newsgroup-ul şi aţi fi marcat toate mesajele curente ca fiind <em>citite</em>.  Prin preluare, membrii listei dumneavoastră nu vor putea vedea nici unul din mesajele anterioare.

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
ro: Unde sunt trimise replicile la mesajele listei ?
    <tt>Expeditor</tt> este <em>recomandat</em> pentru majoritatea listelor de discuţii.

en: Which delivery mode is the default for new users?
ro: Care este metoda de livrare prestabilită pentru noii membrii?

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
ro: Deşi detectorul Mailman al eşecurilor de livrare este destul de robust, este aproape imposibil să detectezi toate formatele de notificări de eşecuri.  Ar trebui să lăsaţi această variabilă setată pe valoarea <em>Da</em> din două motive: 1)
    Dacă acesta este într-adevăr un eşec permanent la adresa unuia din abonaţi, cel mai probabil va trebui să-l ştergeţi manual din listă şi 2)
    aţi putea trimite un mesaj către dezvoltatorii Mailman, astfel încât noul format de notificare de eşec să fie adăugat la setul existent.
    
    <p>Dacă doriţi neapărat să nu fiţi deranjat, setaţi această variabilă pe <em>Nu</em> şi toate eşecurile ne-detectate vor fi ignorate fără procesări ulterioare.
    
    <p><b>Notă:</b> Această setare va afecta deopotrivă şi toate mesajele trimise pe adresa -admin a listei.  Această adresă este depreciată şi nefolosită în prezent, dar unii utilizatori s-ar putea s-o mai folosească.  Dacă acest lucru se întâmplă, şi variabila este setată pe <em>Nu</em>, mesajele trimise vor fi ignorate.  Poate veţi dori să setaţi un <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">răspuns automat</a> pentru mesajele trimise la adresele -owner şi respectiv -admin.

en: Who can view subscription list?
ro: Cine poate afişa lista abonaţilor?

en: Yearly
ro: Anual

en: Yes
ro: Da

en: Yes, w/discard
ro: Da, cu rejectare

en: Yes, w/forward
ro: Da, cu forward

en: You are already a member of this mailing list!
ro: Sunteţi deja membru al acestei liste de discuţii!

en: You are already subscribed!
ro: Sunteţi deja abonat!

en: You are already subscribed.
ro: Sunteţi deja abonat.

en: You are already using that email address
ro: Folosiţi deja această adresă de email

en: You are currently banned from subscribing to
                this list.  If you think this restriction is erroneous, please
                contact the list owners at %(owneraddr)s.
ro: Accesul dumneavoastră la aceasta listă este interzis.
            Dacă credeţi că această restricţie este eronată, vă rugăm să
            contactaţi proprietarii listei la %(owneraddr)s.

en: You are currently banned from subscribing to this list.  If you think this
    restriction is erroneous, please contact the list owners at
    %(owneraddr)s.
ro: Momentan, nu avei dreptul să vă abonai la această listă. Dacă credeţi că
    această restricţie este eronată, vă rugăm să contactaţi
    proprietarii listei la adresa %(owneraddr)s.

en: You are forbidden from posting messages to this list.
ro: Vă este interzisă publicarea de mesaje pe această listă.

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
ro: Nu sunteţi un membru al listei de discuţii %(listname)s

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
ro: Nu vă este permisă afişarea listei membrilor.

en: You are not authorized to create new mailing lists
ro: Nu aveţi autorizarea necesară pentru a crea noi liste de discuţii

en: You are not authorized to delete this mailing list
ro: Nu aveţi autorizarea necesară pentru a şterge această listă

en: You are not currently a member.  Have you already unsubscribed or changed
    your email address?
ro: Ăn prezent nu sunteţi un membru al acestei liste.  V-aţi dezabonat deja
    sau v-aţi schimbat cumva adresa de email?

en: You can access your personal options via the following url:
ro: Puteţi accesa opţiunile personale la următoarea adresă URL:

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
ro: Puteţi crea o nouă listă de discuţii introducând informaţiile relevante în formularul de mai jos.
    Numele listei de email va fi folosit ca şi adresă primară pentru publicarea mesajelor pe listă,
    deci ar trebui să fie scris cu minuscule. Nu veţi mai putea modifica acest nume de îndată
    ce lista este creată.
    <p>Va trebui, de asemenea, să furnizaţi adresa de e-mail a proprietarului iniţial al listei.
    De îndată ce lista este creată, proprietarul acesteia va primi o notificare,
    împreună cu parola de administrare a listei.  Proprietarul listei va putea apoi modifica parola
    şi adăga sau şterge şi alţi proprietari de listă.
    
    <p>Dacă doriţi ca Mailman să genereze automat parola iniţială de administrare a listei,
    alegeţi 'Da' în câmpul de autogenerare de mai jos şi nu completaţi câmpurile parolei iniţiale.
    
    <p>Trebuie să aveţi autorizarea necesară pentru a puteacrea noi liste de discuţie.
    Fiecare site trebuie să aibă o parolă a <em>creatorului de liste</em>, ce trebuie introdusă
    în ultimul câmp al formularului.  Notaţi că şi parola de administrator de site poate fi folosită
    pentru autentificare.

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
ro: Nu puteţi adăuga un header Reply-To la o adresă explicită dacă acea adresă este goală.  Resetz valorile.

en: You cannot enable gatewaying unless both the
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server field</a> and
                    the <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked
                    newsgroup</a> fields are filled in.
ro: Nu puteţi activa interconectarea până când atât
                    câmpul <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server</a> cât şi
                    câmpul <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked newsgroup</a>
                    sunt completate.

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
ro: Nu aţi introdus corect vechea parolă, aşa că parola dumneavoastră
    nu a fost schimbată.  Folosiţi versiunea de comandă fără argumente pentru a
    obţine parola curentă, şi apoi încercaţi din nou.

en: You did not give the correct password
ro: Nu aţi furnizat parola corectă

en: You forgot to enter the list name
ro: Aţi uitat să introduceţi numele listei

en: You forgot to specify the list owner
ro: Aţi uitat să specificaţi proprietarul acestei liste

en: You gave the wrong password
ro: Aţi scris o parolă greşită

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
ro: Aţi fost abonat cu succes la lista de discuţii %(realname)s.

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
ro: Aţi părăsit cu succes lista de %(fqdn_listname)s.  Dacă aţi fost
                abonat la varianta unui singur rezumat zilnic, s-ar putea să mai primiţi
                un ultim mesaj.  Dacă aveţi orice întrebări despre dezabonarea dumneavoastră, 
                vă rugăm să contactaţi proprietarii listei la adresa %(owneraddr)s.

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
ro: Aţi fost dezabonat de la lista de discuţii %(realname)s

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
ro: Aţi anulat re-activarea abonamentului dumneavoastră.  Dacă
        vom continua să primim eşecuri de livrare a mesajelor la adresa
        dumneavoastră (bounces), s-ar putea s-o ştergem de pe această listă de discuţii.

en: You have canceled your change of address request.
ro: Aţi anulat cererea de modificare a adresei.

en: You have canceled your subscription request.
ro: Aţi anulat cererea de abonare.

en: You have canceled your unsubscription request.
ro: Aţi anulat cererea de dezabonare.

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
                    Affected member(s) %(dm)r.
ro: Aveţi abonaţi ce doresc doar volume zilnice ale mesajelor, dar livrarea de volume este anulată.
    Aceşti membri nu vor putea primi mesaje.%(dm)r

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive non-digestified mail until you
                    fix this problem. Affected member(s) %(rm)r.
ro: Aveţi abonaţi ce doresc livrarea de mesaje individuale, dar acestea sunt dezactivate.
    Ei nu vor primi mesaje până la rezolvarea acestei probleme.%(rm)r

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
ro: Aţi creat cu succes lista de discuţii
        <b>%(listname)s</b>; a fost trimisă o notificare către proprietarul listei
        <b>%(owner)s</b>.  Acum puteţi:

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
ro: Aţi şters cu succes lista de discuţii
        <b>%(listname)s</b>.

en: You have successfully set your options.
ro: Aţi setat cu succes opţiunile personale.

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
ro: Aţi dezactivat atât livrarea pe volume, cât şi
    a mesajelor normale.  Aceasta este o stare inacceptabilă.
    Trebuie să activaţi măcar una din metodele de livrare (volume de mesaje sau
    mesaje normale), altfel lista dumneavoastră devine practic inutilizabilă.

en: You invited %(address)s to your list, but in a
    deliberate malicious attempt, they tried to confirm the invitation to a
    different list.  We just thought you'd like to know.  No further action by you
    is required.
ro: Aţi invitat %(address)s pe lista dumneavoastră, dar printr-o
    tentativă deliberat maliţioasă, cineva a încercat să confirme invitaţia
    pe o altă listă.  Ne-am gândit că poate doriţi să ştiţi asta, devreme ce nu este
    necesară nici o acţiune suplimentară din partea dumneavoastră.

en: You may get one last digest.
ro: S-ar putea să primiţi un ultim rezumat.

en: You may not subscribe a list to itself!
ro: Nu puteţi abona o listă la ea însăşi!

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
ro: Trebuie să confirmaţi cererea dumneavoastră de părăsire a listei
                    prin bifarea căsuţei de sub butonul <em>Dezabonare</em>.
                    Nu aţi fost scos de pe listă!

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
ro: Trebuie să corectaţi mai întâi adresa invalidă precedentă.

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
ro: Trebuie să specificaţi un nume pentru listă.  Iată: %(link)s

en: You must specify a list.
ro: Trebuie să specificaţi o listă.

en: You must supply a valid email address.
ro: Trebuie să furnizaţi o adresă de email validă.

en: You were not invited to this mailing list.  The invitation has been discarded,
    and both list administrators have been alerted.
ro: Nu aţi fost invitat pe această listă de discuţii.  Invitaţia a fost anulată,
    iar administratorii listei au fost alertaţi.

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
ro: Veţi primi un cu o cerere de confirmare,
                pentru a preveni abonarea dumneavoastră abuzivă.

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
ro: Veţi primi un mesaj prin care vi se cere confirmarea, pentru a preveni abonarea dumneavoastră abuzivă de către alte persoane.  De îndată ce confirmarea este primită, cererea dumneavoastră va fi reţinută pentru aprobare de către un moderator al listei.  Veţi fi anunţat(ă) despre decizia moderatorului prin e-mail.

en: You're being a sneaky list owner!
ro: Eşti un proprietar de listă tare viclean!

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
ro: Codul dumneavoastră <code>%(property)s</code> pare să aibă câteva erori corectabile la noile valori. Valorile fixe vor fi folosite în locul acestora; vă rugăm să re-verificaţi că valorile sunt cele dorite.

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
ro: Este necesară confirmarea dumneavoastră pentru a putea anula
        publicarea mesajului trimis către lista <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Expeditor:</b> %(sender)s
            <li><b>Subiect:</b> %(subject)s
            <li><b>Motiv:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Apăsaţi butonul <em>Anulează publicarea</em> pentru a nu mai publica
        acest mesaj pe listă.
    
        <p>Sau apăsaţi butonul <em>Aşteaptă aprobarea</b> pentru a continua
        şi a permite moderatorului listei să aprobe sau să respingă mesajul.

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
ro: Este necesară confirmarea dumneavoastră pentru a completa
        cererea de modificare a adresei la lista de discuţii <em>%(listname)s</em>.
    În prezent sunteţi abonat cu următoarele date:
    
        <ul><li><b>Numele real:</b> %(fullname)s
            <li>Vechea adresă de e-mail:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        şi aţi cerut modificarea %(globallys)s a adresei de e-mail în
    
        <ul><li><b>Noua adresă de e-mail:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Apăsaţi butonul <em>Modifică adresa</em> de mai jos pentru 
    a completa procesul de confirmare.
    
        Sau apăsaţi butonul <em>Renunţă şi anulează</em> pentru 
    a anula cererea de modificare a adresei.

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel my subscription request</em> if you no longer want to
        subscribe to this list.
ro: Este necesară confirmarea dumneavoastră pentru a completa
        cererea de abonare la lista de discuţii <em>%(listname)s</em>.
        Datele dumneavoastră de abonament sunt prezentate mai jos; faceţi
        toate modificările necesare şi apăsaţi pe butonul <em>Abonează-mă</em>
        pentru a completa procesul de confirmare. De îndată ce veţi confirma cererea
        de abonare, veţi putea accesa pagina de opţiuni personale de abonament,
        unde vă veţi putea configura în detaliu opţiunile de abonare.
    
        <p>Notă: parola vă va fi trimisă prin email de îndată ce abonarea este confirmată.
        O veţi putea modifica accesând pagina de opţiuni personale.
    
        <p>Alternativ, puteţi apăsa <em>Anulează şi renunţă</em> pentru a anula
        această cerere de abonare.

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
ro: Este necesară confirmarea dumneavoatră pentru a finaliza cererea
        de părăsire a listei de discuţii <em>%(listname)s</em>.  În prezent
        aveţi datele următoare de abonament:
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Apăsaţi pe butonul <em>Unsubscribe</em> de mai jos
        pentru a finaliza procesul de confirmare.
    
        <sau apăsaţi <em>Cancel and discard</em> pentru a anula această
        cerere.

en: Your confirmation is required in order to continue with
            the subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.
            Your subscription settings are shown below; make any necessary changes
            and hit <em>Subscribe to list ...</em> to complete the confirmation
            process.  Once you've confirmed your subscription request, the
            moderator must approve or reject your membership request.  You will
            receive notice of their decision.
    
            <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription
            is confirmed.  You can change it by visiting your personal options
            page.
    
            <p>Or, if you've changed your mind and do not want to subscribe to
            this mailing list, you can hit <em>Cancel my subscription
            request</em>.
ro: Este necesară confirmarea dumneavoastră pentru a continua cu
            cerera de abonare la lista de discuţii <em>%(listname)s</em>.
            Preferinţele dumneavoastră de abonament sunt prezentate mai jos;
            faceţi modificările necesare şi apăsaţi butonul <em>Abonează-mă la lista ...</em>
            pentru a completa procesul de confirmare.  De îndată ce aţi confirmat cererea
            de abonare, moderatorul trebuie să aprobe sau să respingă
            cererea dumneavoastră de abonare.  Veţi primi o notă ce confirmare
            a deciziei luate.
    
            <p>Notă: parola de acces vă va fi trimisă prin email de îndată ce
            abonarea dumneavoastră este confirmată. Veţi putea modifica parola
            vizitând pagina de opţiuni personale.
    
            <p>Sau, dacă v-aţi răzgândit şi nu mai doriţi să vă abonaţi la
            această listă de discuţii, puteţi apăsa butonul <em>Anulează-mi cererea
            de abonare</em>.

en: Your confirmation is required to join the %(listname)s mailing list
ro: Invitaie abonare la lista de discuii %(listname)s

en: Your confirmation is required to leave the %(listname)s mailing list
ro: Este necesară confirmarea dumneavoastră pentru părăsirea listei de discuţii %(listname)s

en: Your current option settings:
ro: Opţiunile dumneavoastră actuale:

en: Your decision
ro: Decizia dumneavoastră

en: Your email address:
ro: Adresa de email:

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
ro: Abonamentul dumneavoastră la lista de discuţii %(realname)s este în acest moment dezactivat
    din cauza eşecurilor de livrare (bounces) excesive.  Este necesară confirmarea dumneavoastră
    pentru a reactiva livrarea mesajelor la adresa dumneavoastră.  Următoarele informaţii suplimentare
    sunt disponibile:
    
    <ul>
    <li><b>Adresa:</b> %(member)s
    <li><b>Numele:</b> %(username)s
    <li><b>Data ultimului eşec:</b> %(date)s
    <li><b>Numărul de zile (aproximativ) până când veţi fi şters definitiv din această listă:</b> %(daysleft)s
    </ul>
    
    Apăsaţi pe butonul <em>Reactivează</em> pentru reactivarea abonamentului.

en: Your message had a suspicious header.
ro: Mesajul dumneavoastră are un header suspicios.

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
ro: Mesajul dumneavoastră la %(listname)s aşteaptă aprobarea moderatorului

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
ro: Mesajul dumneavoastră a fost considerat nepotrivit de către moderatorul listei.

en: Your message was rejected
ro: Mesajul dumneavoastră a fost respins

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
ro: Mesajul dumneavoastră este prea mare; vă rugăm să-l reduceţi
    la mai puţin de %(kb)d Ko.

en: Your new %(listname)s list password
ro: Noua parolă pentru lista %(listname)s

en: Your new mailing list: %(listname)s
ro: Noua dumneavoastră listă: %(listname)s

en: Your password is: %(password)s
ro: Parola dumneavoastră este: %(password)s

en: Your passwords did not match.
ro: Parolele dumneavoastră nu se potrivesc.

en: Your real name:
ro: Numele real:

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
ro: Cererea dumneavoastră a fost înaintată moderatorului listei pentru aprobare.

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
ro: Abonarea dumneavoastră nu este permisă
    deoarece adresa de email furnizată nu este sigură.

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
ro: Abonarea dumneavoastră nu este permisă deoarece adresa de email
    pe care ne-aţi dat-o nu este sigură.

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
ro: Cererea dumneavoastră de abonare a fost înaintată administratorului listei
    la %(listowner)s pentru revizuire.

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
ro: Cererea dumneavoastră de abonare a fost recepţionată,
    şi va fi luată în considerare în scurt timp. În funcţie de
    configuraţia acestei liste, cererea dumneavoastră de abonare
    va trebui probabil confirmată prin email, sau aprobată de către
    moderatorul listei.  Dacă este necesară o confirmare, în scurt timp
    veţi primi un mesaj cu instrucţiuni suplimentare.

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
ro: Cererea dumneavoastră de abonare a fost amânată datorită %(x)s.
    Cererea dumneavoastră a fost înaintată către moderatorul listei.  Veţi primi un mesaj
    informativ privind decizia moderatorului, de îndată ce acesta vă va prelua cererea.

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
ro: Cererea dumneavoastră de părăsire a listei
    a fost înaintată administratorului listei pentru aprobare.

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
ro: Cererea dumneavoastră de părăsire a listei a fost primită şi
                înaintată moderatorilor listei pentru aprobare.  Veţi primi
                o notificare de îndată ce aceştia vor lua o decizie.

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
ro: Mesajul dumneavoastră urgent către lista %(realname)s nu a fost
    autorizat pentru livrare.  Ataşat aveţi mesajul original, aşa cum a fost primit de către Mailman.

en: [Message discarded by content filter]
ro: [Mesaj ignorat de filtrul de conţinut]s

en: [No bounce details are available]
ro: [Nu sunt disponibile detalii despre eşec]

en: [No explanation given]
ro: [Nu are explicaţie]

en: [No reason given]
ro: [Fără motiv]

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
ro: [dezactivată de întreţinerea periodică, nu sunt mesaje disponibile]

en: [no description available]
ro: [nu are descriere]

en: a single held message.
ro: un singur mesaj reţinut.

en: ack
ro: conf

en: ack option set
ro: opţiunea ack a fost setată

en: administrative list overview
ro: meniul general administrativ al listei

en: all held messages.
ro: toate mesajele reţinute.

en: all of %(esender)s's held messages.
ro: toate mesajele reţinute trimise de %(esender)s's

en: also
ro: de asemenea

en: article db files must be %(octperms)s: %(path)s
ro: fişierele articol db trebuie să fie %(octperms)s: %(path)s

en: article file %(filename)s is missing!
ro: lipseşte fişierul %(filename)s al articolului!

en: attribute "%(k)s" changed
ro: atributul "%(k)s" a fost modificat

en: attribute "%(k)s" ignored
ro: atributul "%(k)s" a fost ignorat

en: author
ro: autor

en: by the admin
ro: de către administrator

en: by the list administrator
ro: de către administratorul listei

en: by you
ro: de către dumneavoastră

en: by yourself
ro: de către dumneavoastră

en: check a translated template against the original one
           search also <MM-*> tags if html is not zero
ro: verifică un şablon tradus prin comparare cu cel original
           de asemena, caută tagurile <MM-*> în cazul în care
           codul HTML nu este nul

en: check a translation comparing with the original string
ro: verific o traducere prin comparare cu stringul original

en: check for differences between checked in and checked out
ro: verific diferenţele dintre intrări şi ieşiri

en: checking cgi-bin permissions
ro: verific permisiunile cgi-bin

en: checking mode for %(prefix)s
ro: verific permisiunile pentru %(prefix)s

en: checking ownership of %(dbfile)s
ro: verific posesorul fişierelor %(dbfile)s

en: checking permissions on %(file)s
ro: verific permisiunile pentru %(file)s

en: checking permissions on %(pwfile)s
ro: verific permisiunile pentru %(pwfile)s

en: checking permissions on list data
ro: verific permisiunile pe datele listei

en: checking perms on %(private)s
ro: verific permisiunile la %(private)s

en: checking set-gid for %(wrapper)s
ro: verific set-gid pentru %(wrapper)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
ro: nu am putut şterge vechiul fişier %(pyc)s -- %(rest)s

en: date
ro: data

en: day
ro: zi

en: days
ro: zile

en: delivery disabled by user
ro: livrare dezactivată de utilizator

en: delivery enabled
ro: livrare activată

en: delivery off
ro: livrare dezactivată

en: delivery on
ro: livrare activată

en: digest
ro: rezumat

en: digest footer
ro: text de încheiere al ediţiei

en: digest header
ro: introducere rezumat

en: digest option set
ro: opţiunea de rezumat a fost setată

en: directory must be at least 02775: %(d)s
ro: directorul trebuie să aibă cel puţin 02775: %(d)s

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
ro: permisiunile de director trebuie să fie %(octperms)s: %(path)s

en: disabled
ro: dezactivat

en: done
ro: gata

en: due to bounces
ro: datorită eşecurilor de livrare

en: due to excessive bounces
ro: datorită eşecurilor de livrare (bounces) excesive

en: duplicates option set
ro: opţiunea duplicates a fost setată

en: email address and
ro: adresa de email şi

en: figuring article archives
ro: pregătesc arhivele

en: file permissions must be at least 660: %(path)s
ro: permisiunile de fişier trebuie să fie cel puţin 660: %(path)s

en: fixing all the perms on your old html archives to work with b6
    If your archives are big, this could take a minute or two...
ro: refac toate permisiunile la vechile arhive html, pentru a putea funcţiona cu b6
    Dacă arhivele sunt mari, aceasta va dura un minut sau două...

en: for unknown reasons
ro: din motive necunoscute

en: found in:
ro: găsit în

en: from %(start)s to %(end)s
ro: de la %(start)s până la %(end)s

en: general list overview
ro: informaţii generale despre listă

en: getting rid of old source files
ro: scap de vechile fişierele sursă

en: globally
ro: global

en: hide
ro: ascuns

en: hide option set
ro: opţiunea hide a fost setată

en: language
ro: limba

en: legal values are:
ro: valorile permise sunt:

en: list creator
ro: creatorul listei

en: list info
ro: info listă

en: list of available mailing lists.
ro: lista listelor de discuţii disponibile.

en: listname is required
ro: numele listei este necesar

en: matching mailing lists found:
ro: liste de discuţii găsite:

en: mbox file must be at least 0660:
ro: Permisiunile fişierului mbox trebuie să fie măcar 0660

en: member address<br>member name
ro: adresa<br>numele

en: members
ro: membrii

en: message is unparsable: %(filebase)s
ro: mesajul nu poate fi parcurs: %(filebase)s

en: myposts option set
ro: opţiunea myposts a fost setată

en: no date
ro: fără dată

en: no lists == nothing to do, exiting
ro: nu sunt liste == nimic de făcut, gata

en: no subject
ro: fără subiect

en: nodupes
ro: fără dubluri

en: nomail
ro: fără mail

en: nomail<br>[reason]
ro: fără mail<br>[motiv]

en: not available
ro: indisponibil(ă)

en: not metoo
ro: eu nu

en: notmetoo
ro: eu nu

en: off
ro: anulat(ă)

en: on
ro: activat(ă)

en: options
ro: opţiuni

en: parse a .po file extracting msgids and msgstrs
ro: parcurg un fişier .po şi extrag msgids şi msgstrs

en: password
ro: parola

en: plain
ro: simplu

en: private
ro: privat

en: private archives
ro: arhive private

en: processing mailing list:
ro: procesez lista:

en: public archives
ro: arhive publice

en: reminder option set
ro: opţiunea reminder a fost setată

en: removing %(src)s
ro: şterg %(src)s

en: removing directory %(src)s and everything underneath
ro: şterg directorul %(src)s şi tot conţinutul acestuia

en: return to the %(categoryname)s options page.
ro: înapoi la pagina de opţiuni %(categoryname)s.

en: right
ro: dreapta

en: right
ro: dreapta

en: scan a string from the original file
ro: scanez un string din fişierul original

en: scan a translated string
ro: scanez un string tradus

en: scan the po file comparing msgids with msgstrs
ro: scanez fişierul po şi compar msgids cu msgstrs

en: sender/sender
ro: expeditor/expeditor

en: sender/time
ro: expeditor/oră

en: size not available
ro: mărimea nu este disponibilă

en: source perms must be %(octperms)s: %(path)s
ro: permisiunile pe surse trebuie să fie %(octperms)s: %(path)s

en: stale lock file
ro: fişier stale lock

en: stop is synonymous with the end command.
ro: stop este comandă sinonimă cu end.

en: subject
ro: subiect

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
ro: abonarea la %(name)s necesită aprobarea administratorului

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
ro: abonamentele la %(realname)s necesită aprobarea moderatorului

en: the list admin overview page
ro: pagina generală de administrare a listei

en: the list administrator
ro: administratorul listei

en: the mailing list overview page
ro: pagina de informaţii generale a listei

en: ungrouped/time
ro: negrupate/oră

en: unknown sender
ro: expeditor necunoscut

en: unsub
ro: dezab

en: unsubscriptions require moderator approval
ro: părăsirea listei necesită aprobarea moderatorului

en: updating old qfiles
ro: actualizez vechile fişiere qfiles

en: view all messages from %(esender)s
ro: afişa toate mesajele de la %(esender)s
